Jak upéct vepřové koleno | recept
Vepřové koleno je maso, jež vás při dobré úpravě překvapí chutí a šťavnatostí. Je oblíbené na grilování, pečení i uzení. Pivní slavnosti v sousedním Německu jsou vyhlášené různými úpravami kolínek. Na výběr máte kolínko přední a zadní. Zadní je větší, masitější a na grilování se hodí lépe. Koleno vybírejte podle barvy, čerstvá jsou narůžovělá, šedou barvu mají kolena, která leží na pultu delší dobu. Pro zkrácení doby pečení se doporučuje koleno předvařit. Kůži neodstraňujeme, obsahuje hodně kolagenu, který potřebují naše klouby. Následující recept je vyzkoušený, koleno je krásně měkké, šťavnaté s křupavou kůrkou.
Co je potřeba
- 2 ks vepřového kolena zadního
- lžička celého pepře
- 3 bobkové listy
- sůl
- 1/2 lžičky jalovce
- 5 větších cibulí
- 1/2 palice česneku
- lžíce sádla
- 0,5 l černého piva
- větvička tymiánu a rozmarýnu (nemusí být)
- voda
- kmín celý
Krok 1
Koleno důkladně očistíme a omyjeme. Rozsekneme na polovinu a dáme vařit s celým pepřem, bobkovými listy, jalovcem a solí do vody. Vaříme v tlakovém hrnci přibližně 30 minut, kolena necháme stát ve vývaru přes noc.
Krok 2
Druhý den si nakrájíme cibuli a česnek na větší kusy a vložíme je do pekáče společně s kouskem sádla. Koleno vyndáme z nálevu, kůži nařežeme na čtverečky a položíme do pekáče na cibuli. Koleno okmínujeme, osolíme a dáme do trouby. Kdo chce, přidá větvičku rozmarýnu a tymiánu.
Krok 3
Koleno zpočátku pečeme při 180 °C. Po chvilce podlijeme černým pivem a pečeme asi hodinu. Pivem podlíváme podle potřeby, občas šťávou přelijeme i maso. Můžeme střídat pivo a vodu, ve které jsme kolena vařili.
Krok 4
Po hodině teplotu v troubě zvýšíme na 220 °C a dopékáme doměkka. Teplotu jsme zvedli proto, aby se vytvořila zlatá, křupavá kůrka. Asi po půl hodině by mělo být maso měkké a lehce se oddělovat od kosti a kůrka zlatá. Vypneme troubu, necháme několik minut maso dojít a můžeme podávat. Jako přílohu podáváme chléb, křen, hořčici.
Krok 5
Kdo si chce s masem pohrát, může před pečením koleno vykostit.