Jak připravit sněhové pečivo | recept
Sněhové pečivo | recept. Sněhové pečivo je trochu pracnější, ale při vánočním pečení zbývá v kuchyni hodně bílků a je škoda je nevyužít. Článek přináší osvědčené rady, jak postupovat, aby se pečivo z našlehaných bílků povedlo. Ze sněhové hmoty se dají vytvářet různé tvary, přidáním kakaa nebo trošky potravinářského barviva i různobarevné. Výborně chutnají i opražené oříšky přidané do sněhové hmoty. Z bílkové hmoty si můžete vyrobit také řetězy na stromeček. Stačí na plech vedle sebe naklást malé hromádky sněhu a položit přes ně nit.
Co je potřeba
- vaječné bílky
- 70–100 g krupicového cukru na 1 bílek
- bramborový nebo kukuřičný škrob
- cukr moučka
Krok 1
Bílky musejí být dobře oddělené od žloutků. Oddělené bílky se v chladničce mohou skladovat maximálně 3 dny. Před šleháním je alespoň hodinu necháme stát při pokojové teplotě.
Krok 2
Dávkování cukru na bílkové pečivo je 70 až 100 g cukru na jeden bílek. Vhodnější je cukr krupicový nebo krystalový než moučkový. S těmito cukry se bílky mohou šlehat hned od začátku, kdežto moučkový cukr lehce vmícháme až nakonec do ušlehaných bílků. Nejlepší způsob je rozdělit množství cukru na dvě dávky, jednu dávku (cukr krystal) šlehat s bílky od začátku a druhou dávku (cukr moučku ) v míchat do sněhu nakonec.
Krok 3
Bílky šleháme v misce, která musí být dokonale suchá a nesmí obsahovat ani stopy tuku (sníh by nešel ušlehat). Ke šlehání používáme metličku, ale lepší je elektrický šlehač. Je to rychlejší s podstatně menší námahou.
Krok 4
Dobře ušlehaný sníh tvoří ostré špičky. Také můžeme nádobu obrátit dnem vzhůru, pokud sníh zůstane v nádobě a nepohne se, je správně ušlehaný. Takový sníh můžeme dále zpracovávat.
Krok 5
Na úplný závěr do tuhého sněhu vmíchejte škrobovou moučku promíchanou s trochou moučkového cukru. Pečivo při sušení zůstane krásně bílé a lesklé. Na čtyři bílky postačí jedna čajová lžička škrobu.
Krok 6
Připravenou bílkovou hmotu postupně klademe na plech vyložený pečícím papírem. Sněhovou hmotu nanášíme buď pomocí lžičky, nebo stříkáme cukrářským sáčkem s řezanou špičkou různé tvary. Lžičkou se dobře dělají sněhové makronky nebo pusinky.
Krok 7
Sněhové pečivo tepelně upravujeme sušením. Troubu předehřejeme na 100 °C a jednu hodinu pečivo sušíme. Pečivo nám trochu vyběhne do výšky. Po hodině ztlumíme teplotu a dosoušíme sněhové pečivo při 60 °C.
Krok 8
Trouba může být zavřená, délka sušení je různá, podle toho o jakou troubu se jedná. Doporučuji zapnout ventilátor, ale pečivo usušíte i bez něj. Hotové sněhové pečivo po vychladnutí uskladněte v dobře uzavřené nádobě v suchu. Snadno přijímá vlhkost z okolí a začne se lepit.
Do sněhu je možné přidat lžíci citronové šťávy, ale není nutná.