jaktak.cz

Jak se připravit na bydlení v podkroví | rady

Složitost: Mírný
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se připravit na bydlení v podkroví | rady. Bydlení v podkroví je vzrušující a svým způsobem výjimečné. Podkroví dýchá jakousi romantikou a zvláštním puncem jedinečnosti. A co víc? Je to v podstatě nejefektivnější varianta, jak získat nové bytové prostory. Přestavba nevyužitého podkroví svépomocí nabízí prostor pro uplatnění vlastní kreativity, úsporu finančních prostředků, a hlavně získání nového skvělého bydlení. Že jste ještě nikdy nic tak významného nebudovali? Najděte v sobě dostatek sebedůvěry a pusťte se s chutí do práce.

Krok 1

Co dělá bydlení v podkroví tak atraktivním? Nejsou to jen ekonomické důvody, které jsou nezanedbatelné. Přece jen stavebních pozemků není tolik a jsou příliš drahé. A když chcete stavět v podkroví, nepotřebujete žádný pozemek. Nemusíte stavět střechu a další zdivo, vše již existuje. Bydlení pod zkosenou střechou dává velký prostor tvořivé fantazii při zařizování, což byt v plném podlaží nemůže poskytnout. Podkrovní místnosti typické zkosenými stěnami jsou obdařeny zvláštním půvabem.

Krok 2

Velkolepé světlo

Podkroví disponuje dostatkem světla. Vertikální působení světla, které proniká do podkrovního bytu střešními okny do všech koutů, působí velmi uklidňujícím dojmem. První sluneční paprsky jsou velmi příjemné, ale jiné je to uprostřed léta. Zejména u oken orientovaných na jih pak nejsou vítané. V kontrastu se slunečními paprsky je to podobné i s deštěm. Příjemné kapky drobného deštíku se mohou změnit v přímo nesnesitelný hluk, který způsobí nekonečně trvající liják. Tyto nevýhody, které jsou u podkrovních bytů známé, je nutné promyslet a vše vyhodnotit. Nebýt tím zaskočeni a být srozuměni, že toto vyváží a navíc předčí nepopíratelná přitažlivost velkého pohodlí, kterým život v podkrovním bytě disponuje. Podkrovní místnosti, situované v nejvyšší části domu, vzdálené od hluku a prašnosti z ulice, jsou skvělým a bezpečným řešením pro vaše bydlení.

Krok 3

Vstup do podkroví ─ dva typy

Přístup do podkrovních prostor je zpravidla řešen schodištěm. Pro jaké se rozhodnete vy? Jestliže má být příchod do podkroví vyřešen bezpečně a bez velkých nároků na prostor, je potřeba se rozhodnout mezi dvěma typy. Pevné schodiště má své stálé místo, kdežto druhá varianta, to je pohyblivé schodiště, vyžaduje podlahovou plochu, na které stojí. Výhodou pohyblivého schodiště je jeho variabilnost ─ je používáno, jen když jej potřebujeme a nezasahuje trvale do prostoru. Technicky a řemeslně jsou náročnější, a tedy i nákladnější pevně stavěné modely. A tak je na vás, jak se rozhodnete. Přikloníte se k názoru: více místa, více komfortu?

Krok 4

Dřevo je nadčasový materiál

Je také nutné se zamyslet nad materiálem, který bude tvořit základní prvek podkroví. Dřevo je úžasný, teplý a přívětivý materiál, který zásadní měrou dodává ráz životu pod střechou. Dřevěný masiv nebo dřevo v podobě materiálů vyrobených na bázi dřeva můžete využít ke konstrukci prvků krovů, na podlahy, parkety a nábytek. Krásná dřevěná podlaha ─ to jsou třeba klasické parketové kazety, dobrou volbou je také hotová parketová podlaha, která působí opticky hřejivě i esteticky.

Krok 5

Šikmá linie nábytku

Nábytek pro bydlení v podkroví bývá speciálně vyrobený pro sklon střechy, tedy zešikmená linie je i součástí nábytku. Při výběru nábytku bychom měli s výraznými a tmavými barvami šetřit, tedy volit spíš jemné světlé tóny barev. Malým místnostem nesvědčí příliš tmavé barvy, vše by mělo být světlé a přívětivé. To stejné platí pro obkládací panely.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-pripravit-na-bydleni-v-podkrovi-rady.html