Jak připravit sirup a likér z bezinek | recept
Černý bez je léčivá rostlina. V lidovém léčitelství se používají květy, kůra, listy, kořeny i plody. V září začínají na keřích dozrávat černé plody, které mají široké kuchyňské využití. Vyrábějí se z nich sirupy, vína, likéry, marmelády nebo povidla. Šťáva z plodů intenzivně barví, proto se používá i na dobarvování některých kompotů. Bezinky se také suší na čaj. Bezinky obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, díky čemuž posilují imunitní systém, pomáhají při nachlazení a migréně, snižují krevní tlak. Bezinky velmi chutnají ptákům, proto je potřeba vypravit se na ně včas. Vyzkoušejte recept, který vám nabízím, určitě vám zachutná.
Co je potřeba
Sirup z bezinek:
- 1 kg bobulek černého bezu – bezinek
- 700 g krystalového cukru (možno nahradit třtinovým)
- 1 l vody
- šťáva ze 3 citronů
- koření (například vanilka, skořice, hřebíček, badyán)
Chceme-li likér z bezinek, doplníme recept ještě o tyto suroviny:
- 2dl silné zrnkové kávy
- Božkov rum
Krok 1
Bezinky otrháme od třapin a odstraníme nedozrálé kuličky. Nedozrálé bezinky jsou mírně jedovaté a mají silné projímavé účinky, které nezmizí ani tepelnou úpravou. Zalijeme vodou a povaříme 20 minut. Můžeme přidat aromatické koření, přehlušíme tím nepříjemnou vůni bezinek při varu. Hodí se zejména vanilka, skořice, hřebíček nebo badyán.
Krok 2
Uvařené bezinky scedíme přes husté plátno a vymačkáme šťávu. Bezinky intenzivně barví, počítejte s tím, že plátno už nevyperete. Místo plátna můžete cedit přes husté síto, bezinkové pecičky jsou velmi malé.
Krok 3
K bezinkové šťávě přidáme cukr a zahříváme směs do jeho úplného rozpuštění. V této fázi si rozmyslíme, zda chceme sirup do vody pro děti, nebo likér pro dospělé. Vaříme-li dětem, přidáme šťávu ze tří citronů, promícháme a horký sirup plníme do lahví. Sterilujeme 20 minut při 80 °C.
Krok 4
Při přípravě bezinkového likéru pro dospělé vynecháme citron a přidáme 2 dl velmi silné zrnkové kávy. Káva pomůže srazit zemitou příchuť bezinek. Kávu samozřejmě před použitím přefiltrujeme. Do likéru lze přidat i instantní kávu, ale klasická mletá je mnohem lepší.
Krok 5
Do takto připraveného základu vmícháme rum Božkov. Výborný je Božkov mandlový. Lihovinu přidáváme v poměru 1:1, nebo podle vaši chuti. Likér by měl obsahovat alespoň 20 % alkoholu, aby se nekazil. Po přidání menšího množství alkoholu sirup raději uchovávejte v lednici. Tento likér má údajně příznivé účinky na zažívání, při nachlazení a posiluje imunitní systém. Přeji vám dobrou chuť.
Bezinková šťáva je výborná do jablečných povidel.
- Bezinky se mají zpracovat ihned po sběru, velmi snadno plesniví.
- Bezinky je nutné před konzumací tepelně upravit, syrové jsou mírně toxické.
Varování
Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.