Jak připravit francouzský salát podle původní normy | recept
Francouzský salát, receptura ČSN 50147. Francouzský salát byl a stále je oblíben těmi, kdož ve svačinovém salátu nehledají kousky masa. Není tam. Hlavní chuťovou složkou salátu s výrobním označením francouzský je kořenová zelenina. Známe přesná množství všech použitých surovin a přísad. Tradiční recepturu francouzského salátu podle československé státní normy nabízíme i čtenářům JakTak.
Co je potřeba
- 208 g vařené mrkve
- 152 g vařeného celeru
- 140 g den předem uvařených brambor
- 151 g sterilizovaného hrášku
- 99 g sladkokyselých okurek
- 210 g majonézy
- 20 g octa
- 0,5 g mletého černého pepře
- 10 g soli
- 10 g krupicového cukru
- 5 g worcesterské omáčky
Krok 1
Francouzský salát podle původní receptury si v mléčných barech a bufetech rády dávaly ženy a vegetariáni. Francouzský salát neobsahuje žádnou uzeninu, vařená vejce ani sýr a přes použitou majonézu z oleje a žloutků patří spíš k salátům lehčím. Protože je dávkování přesné, víme, že v deseti dekách salátu je 20 gramů rostlinného oleje. Francouzský salát obsahuje ale alergeny (celer, žloutek).
Krok 2
Na jeden kilogram francouzského salátu potřebujeme 208 g vařené mrkve, 152 g vařeného celeru, 140 g den předem uvařených brambor, 151 g sterilizovaného hrášku, 99 g sladkokyselých okurek. Dále 210 g majonézy, 20 octa, 0,5 g mletého černého pepře, 10 g soli, 10 g krupicového cukru, 0,5 g worcesterské omáčky. Zeleninu uvaříme do měkka, odvážíme (zbytek a vývar dáme do polévky).
Krok 3
Zeleninu pokrájíme na malé kostičky, právě tak brambory. Aby byly kostičky zeleniny skutečně malé, z mrkve a celeru nejdřív nařežeme plátky, pak hranolky a nakonec drobné kostičky. Podobně postupujeme i brambor. Nepoužíváme protlačovací mřížku, protože z ní by vycházely kousky brambor příliš velké (hodí se na bramborový salát). Všechny suroviny dáváme do větší pracovní mísy.
Krok 4
Abychom získali přesné množství majonézy, dáme na váhu šlehací nádobu, vynulujeme, vložíme tři menší nebo dva velké žloutky a zvážíme. Bude to asi 55 gramů, plus mínus. Váhu žloutků odečteme od 210 a dostaneme potřebné množství oleje. Olej odvážíme do nějaké „technické“ nádobky s hubičkou. Ze žloutků a oleje ušleháme tuhou majonézu. Když bychom dělali víc výrobků, kde bude zapotřebí majonézy, připravíme ji víc a potřebných 210 gramů prostě odvážíme.
Krok 5
Šlehací nádobu dáme i s majonézou na váhu, vynulujeme a po troškách dovažujeme ostatní přísady. Když si na tento způsob vážení malého množství přísad (zejména tekutých) zvykneme, bude nám připadat praktický. A nebo koření odvážíme, jak nám je přirozené. Kořenící přísady v majonéze dobře rozmícháme (můžeme i šlehací metlou). Pomocí stěrky přidáme majonézu k zelenině a dobře rozmícháme.
Krok 6
Francouzský salát ochutnáme – nemělo by mu nic chybět. Z pracovní mísy přeložíme na salátovou mísu a dáme do lednice na několik hodin rozležet. Francouzský salát lze konzumovat jen s bílým nebo celozrnným pečivem (či domácími banketkami), ale chutná i ke smaženému řízku nebo rybě. Úspěšně jej můžeme využít i k přípravě dalších výrobků studené kuchyně (obložené chlebíčky, mísy, aspiky).
Krok 7
Původní receptura francouzského salátu ČSN 50147 z knihy Receptury studených pokrmů, vydavatelství Merkur 1976.