Jak upéct nepřekonatelné preclíky | recept
Recept na výtečné křehké preclíky. Udělat preclíky není nic složitého. Vlastně záleží jen na receptu, a pak na správném upečení. Nabízíme recept na preclíky, za které nás s uznáním poklepou po rameni všichni, kteří je ochutnají. Jak upéct nepřekonatelné preclíky? A jakých chyb se vyvarovat? Pustíme se do toho krok za krokem.
Co je potřeba
Suroviny uvedené v návodu
Výhodou je hnětač
Pečící trouba
Krok 1
Preclík je trvanlivé pečivo zhotovené z kynutého těsta. Právě tím kynutím se preclík liší od jiného slaného nebo sladkého pečiva. Preclík se typickým způsobem tvaruje – stejnoměrný váleček těsta se stočí do kroužku nebo tak zvaných brýlí. Preclíky vydrží při dobrém skladování několik dní. Proto je možno před plánovanou příležitostí napéct si preclíky do zásoby.
Krok 2
Při pečení preclíků může dojít k několika chybám. Aby byly preclíky křehké a netvrdly, musíme dát do těsta méně tekutiny, než se obvykle na použité množství mouky přidává. Těsto na slané preclíky osolíme a okořeníme. Tím dosáhneme rovnoměrné pikantní chuti, než kdybychom sůl a koření dávali na povrch (mimo to solí preclíky po vrchu vlhnou). Preclíky pečeme rychle, ale musíme je dobře hlídat, jestliže je těsto tučnější, snadno by se mohly připálit – a s tím už nic nenaděláme.
Krok 3
Na báječné křehké kynuté preclíky budeme potřebovat půl kilogramu polohrubé mouky, půl balíčku čerstvého pekařského droždí, čajovou lžičku soli, půl čajové lžičky mletého pepře a půl lžičky papriky (může být i ostřejší), jedno vejce, 220 gramů vepřového sádla a decilitr vody. Na posypání jedno celé vejce a asi decilitr nemletého máku.
Krok 4
Do zadělávací mísy odvážíme mouku, přimícháme do ní sůl, pepř a mletou papriku. V mouce uděláme důlek, vlijeme decilitr vlažné vody (nebo vlažného mléka, je to celkem jedno) a rozdrobíme půl kostky droždí (asi 20 gramů). Počkáme, až droždí vzejde. V hrnečku (třeba v mikrovlnce) rozehřejeme sádlo. Nesmí být vřelé. Vlijeme do mouky, rozklepneme jedno vejce a vypracujeme těsto.
Krok 5
Hnětení těsta půjde velmi ztuha, suroviny se budou zpočátku drobit. To je fáze, kdy mohou méně zkušení nebo netrpěliví pekaři snadno podlehnout panice a přilít do těsta další tekutinu. Ne! Tím by se dílo pokazilo - výsledný preclík by byl tvrdý a pozbyl by na křehkosti. Suroviny se poddají, je to vyzkoušeno.
Krok 6
Když těsto na preclíky tvoří kompaktní bochánek, přikryjeme je čistou utěrkou a dáme na teplé místo asi na půl hodiny kynout. Protože je v těstě poměrně dost tuku a žádný cukr, nenabyde tolik jako třeba těsto na koláč. Objem se zvětší jen asi o polovinu, ale těsto bude křehce kypré.
Krok 7
V misce nebo na talíři rozšleháme celé vejce. Na plochý talířek vysypeme polovinu máku. Zapneme troubu na nejvyšší stupeň. Pečící plech vytřeme sádlem. Z vykynutého těsta odřezáváme malé dílky, na pracovní ploše z nich vyválíme delší válečky (asi jako malíček nebo tužka silné). Přitlačením je spojíme do kroužků nebo „brýlí“. Jednou stranou omočíme ve vejci, přeložíme na talířek s mákem.
Krok 8
V máku „smočený“ preclík pokládáme na vymazaný plech. Mezery mezi preclíky nemusí být moc velké, protože preclíky při pečení nabydou jen trochu. Preclíky by měly být pokud možno stejné, aby se rovnoměrně pekly. Když nám bude docházet mák, po troškách přisypeme na talířek (někdy nespotřebujeme všechen, tak je lepší přidávat, než pak zbylý mák vyhodit).
Krok 9
Kdo má rád opravdu hodně slané preclíky, může je před pečením ještě maličko posolit. Ale není to třeba, těsto je slané i kořeněné tak akorát. Plech s preclíky dáme do trouby. Snížíme teplotu na 200 stupňů. Když začnou preclíky vonět, nesmíme už od trouby odcházet, ale naopak je občas zkontrolovat – rozhodující je barva na spodní části (bez máku). Preclík musí být jen načervenale zlatý, nikoliv zahnědlý. Tučné těsto se snadno připálí, proto je obezřetnost namístě.
Krok 10
Upečené preclíky necháme vychladnout. Pak dáme hned na mísu nebo uložíme do papírové krabice. Tyto preclíky jsou velmi křehké a netvrdnou ani po několika dnech. Jsou-li uloženy v chladu, vydrží i víc než týden.
Sádlo v těstě zajišťuje křehkost. Když bychom ho nahradili jiným tukem, který obsahuje vodu (běžné rostlinné tuky na pečení), výsledek bude jiný.