Jak pěstovat olivovník | rady
Jak pěstovat olivovník | rady. Olivovník je exotickým stromem, jehož domovinou jsou země ve Středomoří. Je to dlouhověký strom s bizarně pokrouceným kmenem, jehož plody, olivy, jsou neodmyslitelnou součástí stravy tamních obyvatel a hlavně surovinou pro výrobu zdravého olivového oleje. Olivovník roste v přírodě velmi pomalu v kamenité chudé půdě. Suchu odolává díky hlubokému zakořenění. Koruna olivovníku je hustá, listy jsou šedozelené a na jaře kvete drobnými květy. Vyzkoušejte pěstování olivovníku v Čechách.
Krok 1
Pěstování olivovníku v Čechách tedy v našich zeměpisných podmínkách nemá žádnou tradici, přesto je dnes možné to vyzkoušet. Stromek olivovníku již není problémem sehnat. Je v nabídce různých květinářství, zahradnictví nebo v supermarketech. Můžete si jej opatřit i u internetových obchodů, které se specializují na prodej exotických rostlin.
Krok 2
Olivovník nevyžaduje při pěstování žádnou zvláštní péči. Je to velice odolný a nenáročný stromek. Z přírody je zvyklý na špatné podmínky, které mu můžete v našich podmínkách mírně vylepšit.
Krok 3
Pěstební substrát pro pěstování olivovníku se namíchá velice snadno. Olivovník se spokojí se směsí kypré zahradní zeminy a písku v poměru 1:1 a hlavně s dostatečnou drenáží, která odvede přebytečnou vodou.
Krok 4
Pokud jde o zálivku, tak té není třeba téměř žádné. V přírodě olivovník také nikdo nezalévá a vystačí si s občasným deštěm, kterých není v podmínkách Středomoří příliš. Častější zálivka by olivovníku spíše uškodila.
Krok 5
Pokud budete olivovník pěstovat v nádobě, umístěte jej třeba na terasu nebo balkon, aby měl dostatek slunečního svitu. Přirozenými podmínkami pro olivovník je sucho a teplo. Rovněž mu dělá dobře dostatečně chráněné stanoviště.
Krok 6
Olivovník můžete upravovat řezem na jaře, nejpozději ale do poloviny července, aby nové výhonky stačily vyzrát. Pokud budeme pěstovat olivovník v nádobě, postačí jen pravidelné zkracování letorostů.
Krok 7
Pohromou pro olivovník je mráz, který nenávratně poškozuje kořeny. Proto jej na zimu přemístěte do místnosti se stálou teplotou kolem 10°C a mírně zalijte jen v případě svinování listů.