Jak nanést protiplísňový nátěr | rady
Jak nanést protiplísňový nátěr | rady. Plísně jsou sice součástí naší přírody, ale na druhé straně mohou způsobovat vážné škody na zdraví osob a zejména dětí. Plísně se tvoří zejména v prostředí, kde je vlhko, malé nebo žádné proudění vzduchu a nízké teploty. Nejsnazším způsobem boje proti nim jsou kvalitní protiplísňové nátěry.
Co je potřeba
čistící roztok
izolační nátěrová hmota
protiplísňové akrylátové malířské barvy s fungicidní přísadou
štětce
voda
Krok 1
1. Protiplísňové nátěry mají své opodstatnění v prostorách určených pro skladování potravin, pro přípravu a konzumaci jídel. Obdobně se používají v prostorách spojených se skladováním a manipulací s prádlem a textilem atd. Protiplísňové nátěry působí nejen proti plísním, ale mají i další účinky, např. ničí i řasy a mechy, blokují organické složky, které jsou živnou půdou pro mikroorganismy, zvyšují povrchovou teplotu natřených ploch a tak blokují kondenzaci vodních par na povrchu, jsou tepelnou izolací ploch, nepropouštějí vodu atd.
2. Protiplísňové nátěry se používají na vlhké stěny a stropy interiérů, skladů, potravinářských, stravovacích, zdravotnických prostorů, v garážích a podzemních prostorách, na zastíněné fasády budov a střech a i jako hydroizolační nátěry zajišťující izolaci proti průsaku vody. Nátěry jsou zdravotně nezávadné a splňují potřebné hygienické normy.
3. Samotnému provedení prací, zejména velkoplošných (stěny, stropy apod.), musí předcházet příprava, jako je zakrytí oken a jiných předmětů. Nejdříve budeme nanášet čistící roztok s potřebným antibakteriálním a hygienickým účinkem.
4. Po několika hodinách následně natřeme na stěnu izolační nátěrovou hmotu, která již odstraní obvyklé druhy plísní a bakterií a dlouhodobě zabraní jejich nové tvorbě.
5. V domácnosti je hrozba plísní na několika místech, a to zejména v kuchyni, v koupelně, případně v prádelně, zejména pak na chladných zdech. Všude zde dochází ke zvýšenému srážení par. Jako prevence lze dodržovat některá opatření, než je jen použití protiplísňového nátěru. Je to pravidelné a dostatečné větrání jednotlivých místností. Udržování ideální vlhkosti vzduchu, což je rozmezí mezi 45 až 50 procenty. Ale jsou i další drobná opatření, třeba nábytek nikdy nestavíme hned ke stěně, ale ponecháme mezery, aby mohl vzduch dobře cirkulovat místností. Omezíme sušení prádla v místnostech, v kuchyni budeme používat digestoř během vaření, která nám odvede přebytečné páry.
6. Zcela nevhodné jsou neprodyšné nátěry na stěny, které považujeme za izolaci proti vodě. Mezi nimi jsou zejména latexové a olejové barvy.
7. Na našem trhu jsou k dostání například protiplísňové akrylátové malířské barvy s fungicidní přísadou, které jsou vhodné do běžných místností, ale i takových, kde je vysoké riziko vzniku plísní, tedy například koupelna a kuchyně. Jejich výhodou je také to, že se nanášejí stejným způsobem, jako klasické malířské barvy. Nemusíte se tedy bát, že byste jejich aplikaci nezvládli.
8. Protiplísňové nátěry aplikujeme na čistý, pevný a rovnoměrný podklad. Nanášet je můžeme válečkem, štětcem nebo pomocí nástřiku. Důležité je, aby místnost po aplikaci protiplísňového nátěru byla dobře větrána a také zde byla zajištěna dostatečná teplota, díky které se nátěr do stěn pozvolna a dostatečně absorbuje.