Jak opravit malované sklo | tipy
Jak opravit malované sklo | tipy. Malované sklo je stará sklářská technika, která prošla dlouhým vývojem. Jednoduše řečeno, jde o určité sloučeniny prvků, které se teplem spojí s podkladem. Potřebnou teplotu ale nikdy v podmínkách bytu nedocílíte, takže se musí sklo opravit náhradně.
Malované sklo se opravuje, když barva nějakým způsobem zmizí, ovšem to je málo častý případ, většinou barvíme sklo při renovacích, kdy je třeba sklo doplnit.
Co je potřeba
barvy
ředidla
štětce
keramická destička
hadřík
nůž
chromová leštěna
Krok 1
1. Techniky oprav skla jsou podobné jako opravy maleb na porcelánu. Barvy na sklo jsou většinou transparentní, ale pokud potřebujeme barvu neprůhlednou, použijeme akryl.
2. Při malování skla používáme běžné malířské štětce. Na míchání barev použijeme keramickou dlaždici nebo misku z alobalu. A při práci nesmíme zapomenout na kousek hadříku, který nepouští vlákna, a také na ředidlo pro případné opravy.
3. Barvu mícháme v malém množství. Opatrně ji naneseme štětcem na skleněný objekt a srovnáme barevnost s originálem. Tady je výhoda, že stále můžeme barvu stírat, když se nám pokus nebude líbit. Až jsme spokojeni, začneme s malováním. Pokud budeme kopírovat nějaký dekor, kytky apod., trochu bude asi dělat problém technika tahu štětcem, protože malíři skla ji mají jinou, než jsme zvyklí ze školy.
4. S malováním skla si dáme čas, pokud přetahujeme, můžeme místa setřít pomocí koktejlové tyčinky namočené v ředidle. Dokončené dílko umístíme na uschnutí do vodorovné polohy a chráníme hlavně před prachem.
5. Pokud chceme opravit ve skle vyštípnutá místa, máme několik možností. Když je sklo čiré, částečně se praskliny dají zamaskovat anaerobním lepidlem. Musíme ho ale nanést na obě strany podél prasklin. Lepidlo nafoukáme do praskliny mezi skla a ještě před ztuhnutím přebývající lepidlo otřeme acetonem.
6. Pokud chybí větší kusy skla, jedinou opravou je výměna, ale malé dírky nebo otlučeniny lze také vyplnit anaerobním lepidlem. Dělá se to tak, že ze spodní strany nalepíme izolepu a na ni naneseme lepidlo. Lepidlo tuhne asi 24 hodin. Po zatvrdnutí ho srovnáme s povrchem skla střenkou nože položenou na předmět naplocho, ostřím od sebe. Přebytečné lepidlo seškrábneme a naleštíme předmět chromovou leštěnkou.
7. Na závěr několik rad k opravě vitráží. Tady jsou kousky skla zasazené do olova. Když bude nějaké sklo chybět, nebo bude poškozené, musíme ho vyjmout. Plochou střenkou nože začneme ohýbat olovo nad sklem, až se nám ho podaří vyjmout. Prázdné místo přeneseme na papír, vystřihneme a uděláme šablonu. Pokud má kus rovné okraje, můžeme se pokusit sklo vyříznout sami, ale pokud je to tvar složitý, svěřme to do rukou odborníka.
8. Pokud je to možné, použijeme sklo barevné, jinak ho můžeme podle předcházejících bodů nabarvit podle potřeby.
9. Olověný rámeček kolem skla upravíme plochými kleštičkami tak, abychom nové sklo mohli zasadit. Když se nám to podaří, okraje olověného rámečku přehýbáme zpět. Je potřeba to dělat na podloženém skle, aby se plocha nerozpadla celá a my mohli použít trochu síly. Nakonec vyhladíme olovo po celém obvodu, aby bylo podobné stavu před opravou.