jaktak.cz

Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vyčistit porcelán (keramiku) | rady. Dnes mít porcelánové nádobí či jako nápojovou soupravu není nic neobvyklého, ale v minulosti to bylo nejpřepychovější zboží, protože se dováželo z daleké Číny. Jenže tato země si svoje tajemství neudržela, a tak se porcelán vyrábí dvě století i v Čechách. Porcelán je materiál vysoce kvalitní, přesto během času již nestačí na obnovu jeho krásy běžné prostředky na mytí nádobí, je ho potřeba vyčistit důkladně. Stejné zásady platí ale i pro keramiku.

Krok 1

1. Porcelánové hrnečky, šálky, talíře, mísy, vázy a další porcelánové a keramické předměty se mají vhodně ošetřovat. Mýt by se měly co nejdříve po použití, a před uložením ještě dobře osušit. Pro případ, že bychom je chtěli odmočit, doporučuje se studená voda se saponátem, protože horká není vhodná.

2. Skvrny od čaje nebo kávy se z povrchu odstraní pomocí roztoku mycího prášku. Předměty necháme v roztoku minimálně přes noc. 

3. Do myčky nepatří některé druhy moderního porcelánu, což je nutné zjistit. Jestli máme pochybnosti, myjme je raději v ruce pod tekoucí vodou. Do myčky nepatří ani slepovaný porcelán, protože horkou vodou může lepidlo změknout, třeba i dvousložkové, jako je epoxid.

4. Některé skvrny nelze již odstranit pouhým mytím. Doporučujeme proto v tomto případě použít bělící prostředek, například Savo. Před použitím bělidla je dobré předmět ponořit do vody, abychom zamezili proniknutí skvrn hlouběji do povrchu. Bělidlem ale odstraníme jen jemné skvrny.

5. Na výraznější skvrny použijeme nejlépe koncentrovaný peroxid vodíku. Ten lze koupit v lékárně. Správný roztok připravíme z poměru tří částí vody a z jedné části peroxidu, přidáme navíc několik kapek čpavku. Doporučujeme pracovat v ochranných rukavicích a se zástěrou. Dbejte na bezpečnost, případně potřísněnou kůži roztokem je nutno ihned opláchnout vodou.

6. Keramika díky své pórovitosti je náchylná ke vstřebávání, proto před každou aplikací bělidla ji namáčíme do vody. Použijeme vatové smotky, které ponoříme pomocí pinzety do bělícího roztoku, a přiložíme na skvrnu. Musíme ale nechat roztok působit déle, třeba několik hodin. Aby vata nevysychala, je nutno předmět zabalit igelitem nebo umístit do uzavřené plastové nádoby. Když zjistíme, že skvrna nebyla zcela odstraněna, celý proces opakujeme. U některých výrazných skvrn může čištění trvat i několik dní či dokonce týdnů. Pokud není účinek dostatečný, lze ještě zvýšit koncentraci roztoku.

7. U rozbitých předmětů před lepením musíme opatrně postupovat při čištění skvrn na hranách lomu, protože pak by se nám nepodařilo téměř neviditelné slepení. Pozor na to, že nepříznivě působí čistící roztok na pozlacené části. Po tom, co skvrna zmizí, je nutno předmět ve vodě řádně opláchnout a nechat oschnout.

8. Pokud keramika sloužila třeba jako květináč a po tvrdé vodě na ní zůstal nános uhličitanu vápenatého (vápencový povlak), je třeba použít kyselinu solnou (chlorovodíkovou). I tu koupíme v lékárně. Je při tom nutno brát ohled na bezpečnost, tedy alespoň mít gumové rukavice a ochranné brýle. Nikdy nelijeme do kyseliny vodu, mohla by vzkypět a způsobit problémy. Předmět ponoříme do nádoby s vodou a pomalu přiléváme kyselinu. Vápencový povlak (šupinky) začne šumět a rozpustí se. Po vyčištění předmět umyjeme pečlivě vodou a roztok s kyselinou vylijeme do odpadu.

9. Dekorativní porcelánové předměty, jako jsou různé postavičky, zvířata a pod., se pravidelně čistí od prachu péřovou prachovkou nebo myjí teplou mýdlovou vodou. Ještě před mytím se ale musí předmět zbavit co nejvíce prachu, který by mohl vniknout do jemných puklin a prasklinek. Jestliže se na předmětu objeví skvrna, postupujte podle výše uvedených rad.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vycistit-porcelan-keramiku-rady.html