jaktak.cz

Jak pokládat linoleum | rady

Složitost: Mírný
Cena: 5001 - 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pokládat linoleum | rady. Povrchových úprav podlah je nepřeberné množství, náročné a jednoduché, drahé i laciné, ale vždy by měly být kvalitní. Jeden z nejpoužívanějších povrchů je linoleum. Dnes se prodává v mnoha barvách, vzorech, takže snadno tak můžeme mít napodobeninu plovoucí podlahy, rozkvetlé zahrady a podobně. Různé jsou i materiály, kvalita, síla, šíře atd.

Co je potřeba

ocelové pravítko
nůž s rovnou a zahnutou čepelí
ořezávač krajů
kladívko
přítlačný válec
horkovzdušná svářečka
ruční frézka
špachtle na roztírání lepidla
kvalitní lepidlo
svařovací šňůry
polštářky pod kolena

Krok 1

1. Když vybíráme linoleum, je třeba vědět, jaký je interiér, jestli je to historická budova nebo moderní, zda kuchyně, chodba, ale třeba kancelář a podobně. Pro obytné místnosti doporučujeme sílu 2 milimetry, pro veřejné prostory a náročné zatížení pak 2,5 milimetru. Na trhu jsou i silnější, 3,2 až 4 milimetry, ale ty jsou určeny zejména do průmyslových objektů. U délky se doporučuje mít alespoň 10% rezervu, ale pokud si vybereme nějaký vzor, který je potřeba vycentrovat s vedlejšími pruhy, tak 20 až 25%.

2. Pod linoleum je potřeba připravit podklad. Měl by být v prvé řadě suchý, pevný, rovný, nejvýše s nerovnostmi do 2 milimetrů na výšku na 2 metry délky, a samozřejmě bez nečistot. Linoleum není vhodné do stále vlhkého prostředí a nebo na nestálý podklad. V případě, že se linoleum má pokládat na pórovitý podklad, jako je třeba beton či teraso, je dobré ho podložit paronepropustnou fólií. Platí, že čím silnější, tím lepší. Budeme-li linoleum pokládat na dlaždičky či na jiný plastický povrch, je třeba podkladovou vrstvu vyrovnat třeba tmelem, kvalitní maltou apod., jinak se po čase začnou objevovat obrysy.

3. Linoleum se nemá pokládat v mrazu, teplota by neměla klesnout pod 18°C. Linoleum se lepí na podklad lepidly určenými pro lepení linolea. Doporučujeme si pročíst návod a řídit se jím. Lepidlo se nanáší na čistou podlahu. Rozetřeme ho a pokládáme postupně jednotlivé pásy linolea. Případné vzduchové bubliny se vytlačují od středu ke krajům. Na závěr se používá přítlačný válec a místa, která nejsou dokonale přilehlá, se zatíží závažím. S pokládáním začínáme obvykle od levé stěny místnosti směrem doprava. Počítejte vždy s přesahem u stěn asi 3 až 4 cm.

4. Po nalepení, položení a vyrovnání začneme opatrně odřezávat přebytečné kousky. Samozřejmě největší pozor je třeba dávat na místa u rámu dveří, u trubek topení a podobně. Tady se nejprve lino nařezává zvenku směrem dovnitř.

5. Spoje se svařují pro pevné a vodotěsné uzavření plochy. Svařovací šňůry lze mít jednobarevné ve stejné barvě s barvou linolea nebo vícebarevné. Před svařováním by mělo být lepidlo v podkladu suché. Spoje se sváří svařovací pistolí při teplotě cca 350 °C a používá se též ruční frézka. Svařovaný spoj se zarovná na úroveň povrchu linolea.

6. Konečnou úpravou je začistění obvodovými lištami.

7. Odolnost vůči vlhku a nečistotám linolea se zvýší nanesením (podle návodu) několika vrstev voskového nátěru. Jako nejlepší údržba je mimo mytí také linoleum také pravidelně voskování.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pokladat-linoleum-rady.html