jaktak.cz

Jak opravit pojistky a vidlice kabelů | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak opravit pojistky a vidlice kabelů | rady. Elektrický proud změnil náš život k nepoznání, domácnost by bez něj sotva mohla existovat. Ale může se stát, že najednou proud nejde, a tak se začne hledat proč. Příčina může být zvenčí, ale porucha může být i v bytě. Většinou, pokud je bez proudu celý byt, jsou vyhozené pojistky. Důvodů může být několik, přetížení sítě, porucha jednoho ze spotřebičů či neodborná manipulace s nějakým elektrospotřebičem.

Krok 1

1. Novější byty mají již moderní jističe, u kterých stačí páčku zvednout do původní polohy. Pokud se jistič opět vypne, porucha trvá a je jí potřeba odstranit.

2. Starší rozvody mají ještě výměnné pojistky, a při jejich výměně je potřeba znát některé podrobnosti.

3. Keramické pojistky se používaly dlouhé roky. Mají válcovitý tvar, na jednom konci mají terčík s barvou, která odpovídá proudu, kterému je přiřazená. To znamená, že zelená je na 6A, červená na 10A, šedá na 16A, modrá na 20A, žlutá na 25A, černá na 35A, bílá na 50A a měděná na 63A. Současně patřičnému proudu odpovídá i síla válcovitého dolního konce pojistky. Že je pojistka špatná, poznáme podle toho, že nemá terčík, ten při přerušení vnitřního drátku spadne.

4. Při výměně pojistky je bezpodmínečně nutné, aby pojistková skříň byla bez elektrického proudu. Pak vyšroubujeme keramický kryt pojistky, pojistku vyměníme a krytku s novou pojistkou zašroubujeme. Pak můžeme opět proud pustit. Pokud byl důvod přerušení odstraněn, proud se opět v celém bytě.

5. Středem pojistky je napnut drát, který drží již zmíněný terčík. Po vypálení pojistky ji ale není povoleno žádným způsobem opravovat, protože to je velmi nebezpečné.

6. Ještě se zmíníme o opravě vidlice, tedy zástrčky, lidově "maminky". Ta je na konci šňůry a může být dvojí, buď je zatavená, tomu se říká flexošňůra, nebo je připevněna mechanicky.

7. Kdy se zjistí nějaká porucha přímo v zástrčce flexošňůry nebo těsně u ní, a chceme-li zachránit zbytek kabelu, musíme vidlici odříznout, koupit normální zástrčku a namontovat ji. Zástrčka flexošňůry se neopravitelná.

8. Zástrčka je držena šroubem od čelní strany. Zevnitř vypadne jádro s dvěma kolíky, které zapadají do otvorů zásuvky.

9. Konec kabelu upravíme tak, že vnější obal bude ořezán od okraje ale o 4 cm, a jednotlivé vodiče od svých obalů asi o pět milimetrů. Živé konce vodičů, tedy dlouhé 5 mm, většinou jde o svazek drobných měděných drátků, otáčením zatočíme tak, aby k sobě pevně držely a netřepily se.

10. Kabel má většinou uvnitř tři vodiče, černou fázi, hnědý nebo modrý nulák a zelené uzemnění. Černou fázi připevníme na svorku pod jedním kolíkem, hnědý na druhou a uzemnění na šroubek se značkou uzemnění (to je otvor mířící na kolík, který máme v zásuvce).

11. Vidlici smontujeme dohromady, pevně zajistíme svorkou kabel tak, aby se nedal ze zástrčky vytáhnout.

12. Kabel vyzkoušíme, pokud náhodou dojde ke zkratu, asi jsme drátky z jednotlivých vodičů nějakým způsobem propojili. Celý proces zopakujeme a dáme si velký pozor na odstávající drátky vodičů.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-opravit-pojistky-vidlice-kabelu-rady.html