Jak udělat fasádu rodinného domu | rady
Jak udělat fasádu rodinného domu | rady. Je známo, že teprve fasáda udělá dům a kromě toho splňuje i účel zabránit pronikání vody zvenku přes obvodovou stěnu dovnitř. Pro její provedení platí několik zásad.
Krok 1
1. Prvořadým předpokladem je, že vnější fasáda rodinného domu by se z časového hlediska měla provádět jako poslední. Zejména proto, aby dům byl dostatečně vyschlý a veškeré zdivo a omítky vyzrálé.
2. Fasádové omítky není dobré provádět během horkých letních dnů. Pokud není vyhnutí, měly by se fasády chránit fasádními sítěmi. Ideální teplota vzduchu pro nanášení fasády je od 5 do 25°C.
3. Dnešní moderní technologie umožňují použití hotových suchých omítkových směsí, které nejsou složeny pouze z vápna, písku a cementu. Jsou obohaceny o chemické přísady, které zvyšují odolnost a prodlužují životnost fasády.
4. Tradiční fasáda se provádí postupně tak, že nejprve se na stěny nanese nástřik cementovou směsí, následuje jádrová omítka a nakonec se povrch dokončí štukovou omítkou.
5. Povrchová úprava fasád se dnes může provádět pomocí různých hmot či materiálů, které se od sebe liší svými specifickými vlastnostmi.
• minerální
• silikátové
• silikonové
• akrylátové
K nejlepším patří zřejmě fasády minerální, naopak nejhorší jsou akrylátové, které velmi málo propouštějí vodní páru, jsou náročnější na údržbu, ovšem zase jsou výhodnější cenově.
6. V posledních letech se stále více uplatňuje zateplování budov. Při stavbě rodinného domu je dobré uvažovat o jeho zateplení již od počátku, neboť například zateplení polystyrénem vyjde cenově podobně jako klasická fasáda.
7. K zateplení se dá použít i tepelně izolační omítka, která obsahuje kuličky pěnového polystyrénu. Tloušťka této omítky se pohybuje mezi 2 až 5 cm. Její účinky nejsou ale tak vysoké jako u polystyrénových desek.