jaktak.cz

Jak postavit stropy v rodinném domě | rady

Složitost: Složité
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak postavit stropy v rodinném domě | rady. Bez stropu nelze bydlet, to ví každý, ale jaký strop si pořídit do svého budovaného domečku, je velikým problémem. Dřív to bylo jednoduché, klenba nebo trámy, ale dnes?

Krok 1

1. Strop by měl být dostatečně nosný, variabilní, s dobrými izolačními vlastnostmi, ekologický, estetický a samozřejmě co nejlevnější. Omezení je v síle a nosnosti nosného zdiva, ovšem to by měl řešit projekt. Měly by tu na sebe navazovat svislé i vodorovné konstrukce.

2. Strop z luxfer je jistě netradiční možností, kdy sklobetonové stropy vytvářejí železobetonový rám, v němž je upevněno bezpečnostní sklo. Výsledkem je větší světlost dolního interiéru.

3. Monolitické stropy se vytvářejí pomocí bednění, betonu a obvykle i ocelové výztuže. Principem je v bednění vložená výztuž, která se prostě přelije betonem. Doba zrání jsou ale tři týdny. Klasické bednění se pak odstraní.

4. Výhodou monolitického systému jsou skryté průvlaky a trámy, variabilita, dobrá zvuková nepropustnost, možnost následného řešení balkónů, říms a dalších podobných prvků. Nevýhodou je ale pracnost, vyšší náklady a dlouhá technologická přestávka pro vyzrání betonu, kdy nejde dále pracovat.

5. Monolitický strop se ztracenými bedněním z prefabrikovaných stropních desek se tvoří tak, že strop složíme z prefabrikovaných betonových desek různých rozměrů. Na desky pak položíme ztužující síť a celou konstrukci přelijeme betonem. Síla stropu je od 15 do 25 cm.

6. Výhodou betonových stropních desek je variabilita, rovný povrch pro aplikaci omítky. Nevýhodou je namáhavá manipulace, desky musí dimenzovat projektant a jednoduchý beton nemá příliš dobré tepelně-izolační a akustické vlastnosti. Strop je vhodný použít pro prostory s vyšším zatížením a větším rozporem. Na podhled se používají sádrokartonové desky přichycované k žebrům stropu. Za ztracené bednění lze použít také zdvojené stropní díly, keramické stropní panely, stropní desky z pórobetonu, cementotřískové panely, panely z tvrdých plastů a odlehčené betonové monolity a další.

7. Odlehčené betonové monolity jsou kombinací klasického a ztraceného bednění. Nejdříve se postaví dřevěný bednící systém, na něj položíme armovací ocelovou síť. Pak se položí spojené plastové elementy, které vytvářejí dutý prostor. Nakonec se tato dvojitá konstrukce přelije betonem až do konečné síly. Tato technologie výrazně ušetří množství betonu, a tím pádem sníží hmotnost celé konstrukce a ušetří náklady.

8. Věncovka je zdící prvek na vnější stropní konstrukci, kde spolupůsobení s izolantem vytváří fixační rovinu na dobetonování stropu, a také k zajištění požadovaného součinitele prostupu tepla obvodové konstrukce. Věncovky jsou většinou keramické, případně ze stejného materiálu jako stropní panely nebo vložky. Po vyzdění věncovek se k nim z vnitřní strany přiloží izolace, pak se vloží vodorovná výztuž a celý věnec se zabetonuje. Výztuží se dodatečně zpevní stropní konstrukce.

9. Stropní panely jsou jednodušší metodou, pokud jsou ale delší, je k jejich instalaci potřeba jeřáb. Ovšem základy stopu jsou pak položeny během pár hodin. Stačí jen zabetonovat spáry mezi panely a může se pokračovat ve výstavbě.

10. Strop jde řešit i jinak, ocelovými překlady a vyzděním stropnic, dřevěnými trámy a prkny, pro exkluzivnější stavby bychom neměli zatracovat ani klenby.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-postavit-stropy-v-rodinnem-dome-rady.html