Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady. Myčka nádobí je dnes neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně jak v restauracích, tak i v domácnostech. Jde o elektrický spotřebič, kde se pracuje s chemikáliemi a vodou, takže vyžaduje určitou péči. Opečovávaná myčka nádobí nejen dobře omyje, ale také šetří korunky za vodu i energii.
Krok 1
1. Hlavním postrachem myček, jako ostatně i u praček, je vodní kámen. Ten se usazuje z tzv. tvrdé vody, která obsahuje větší množství solí a minerálů. Dalším problémem jsou usazeniny z mastnot nebo jiných minerálních látek. Někdy se v myčce objeví žluté skvrny, které způsobuje železo. Ve všechny tyto usazeniny se snadno odstraní specializovaným prostředkem pro čištění myčky nádobí. A ten si koupíte v každém obchodě.
2. Dalším nebezpečím je zablokování ramen, resp. nástavců mycích ramen. Nestává se to často, ale oprava je jednoduchá, vytáhnete spodní rameno směrem vzhůru, nadzvednete a odšroubujete horní rameno. Ramena opláchnete pod tekoucí vodou. Při zpětné montáži zkontrolujete, zda spodní rameno zapadlo na své místo a zda je horní rameno přišroubované.
3. Do myčky se nádobí a ostatní kuchyňské náčiní se umisťuje ostrými hranami dolů, aby nepoškodily těsnění dveří. Mohlo by se totiž stát, že se říznete při vytahování nádobí a příborů z myčky, ale také může dojít k poškození myčky samé.
4. Pro myčku jsou nebezpečím různé filtry, které také mohou způsobit její poškození. Případné nečistoty z filtrů nádobí myčce skutečně nesvědčí a způsobují skvrny a nežádoucí barevné změny. Platí proto, že třeba filtry z klimatizací a čističek vzduchu i filtry z pecí a ani žádné jiné, do myčky nepatří.
5. Vnitřek myčky nádobí je uzpůsoben tak, aby se do něho vešlo co nejvíce nádobí a současně byl i konečný výsledek co nejlepší. Proto platí i některá pravidla při skládání. Stejný typ nádobí by měl být u sebe, aby se nezakryly některé kusy. Do vrchního polohovatelného koše je lepší umisťovat zejména sklo a křehčí kusy nádobí, neboť horní rameno je méně agresivní. Špinavé hrnce se naopak dávají do spodního koše, i když by si s nimi určitě dobře poradily i koše horní.
6. Pro úsporu vody se doporučuje nádobí neoplachovat, protože současné kvalitní myčky si s běžným zašpiněním nádobí poradí i bez něho. Oplachování použijte, pokud plánujete odstavení myčky na delší dobu. Jím se myčka omyje a zabráníte tak vzniku nepříjemných pachů.
7. U vkládání nádobí do pračky dávejte pozor na to, aby na něm nebyly větší kusy jídla. Může jít třeba i o pecky z ovoce, zrníčka z citronů nebo kosti. To vše myčka sice odstraní, ale zachytí ve filtrech. Ty je nutno i při opatrném mytí pravidelně čistit proplachováním.
8. Podle intenzity mytí jednou nebo dvakrát za rok myčku naprázdno pusťte s tzv. čističem myčky. Omyjí se tím různé i nepatrné usazeniny, které by mohly časem způsobit vznik nepříjemného odéru. Je to ale jen efekt, k správnému fungování myčky tento krok nijak neprospěje.