jaktak.cz

Jak pěstovat čekanku | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat čekanku | rady. Čekanka a její pěstování. Čekanka listová je listová dvouletá zelenina v čeledi hvězdicovité, která vytváří v prvním roce řepovitý kořen a listovou růžici. Pěstuje se pro tzv. čekankové puky, které se hojně prodávají, ale dají se též vypěstovat v domácích podmínkách. Jde o výbornou přísadu do zeleninových salátů, ale puky se mohou i tepelně upravovat jako ostatní zelenina. Čekanka je bohatá na vitamíny a minerály, zejména na kyselinu listovou, vitamíny A a K a vlákninu.

Co je potřeba

semena čekanky
kolík na sázení
vidle
konev na zalévání
kbelík nebo velký květináč
černá fólie
voda

Krok 1

Čekanka koření hluboko a potřebuje také úrodnou půdu, kterou když nemáme, vyrobíme vyhnojením dostatkem organického materiálu. Semena se vysévají od druhé poloviny jara až do poloviny léta řídce do drážky, která je hluboká asi 5 mm a od sebe 45 cm.

Krok 2

Až lze sazeničky uchopit do prstů, vyjednotíme je na vzdálenost 10 až 15 cm. Stále pravidelně okopáváme a za suchého počasí řádně zaléváme.

Krok 3

Na konci podzimu či až počátkem zimy odřízneme listy čekanek asi 2 – 3 cm od kořene a kořeny opatrně vyryjeme vidlemi. Měly by být asi 30 cm dlouhé a v horní části asi 5 cm široké, tvar by měl připomínat petržel. Po sklizni necháme kořeny několik dní na záhonu přikryté proti mrazu. Odstraníme postranní výhonky a necháme jen hlavní korunku natě ořezanou na výšku asi 3 cm.

Krok 4

Kořeny čekanek vytřídíme tak, že tenčí než 3 cm odstraníme, a uložíme je do chladné, ale bezmrazé neosvětlené místnosti nebo do mělké brázdy pod vrstvu zeminy, kterou si označíme, abychom je později nehledali. Lze je dobře skladovat i v polyetylenových pytlích, ale opět ve tmě.

Krok 5

Aby vyrostly čekankové puky, musí se čekanka urychlit. Kořeny určené k rychlení zespoda od špičky zkrátíme na 20 cm, resp. na stejnou délku. Kbelík naplníme asi do dvou třetin vodou, kořeny do něho svisle těsně vedle sebe postavíme. Přes držadlo připevníme černou neprůsvitnou fólii. Vodu stále doléváme, ale neměla by být nikdy nad kořeny. Místo kbelíku lze použít i větší kořenáč s hlínou, který se také zatemní, ale musíme ho zalévat.

Krok 6

Optimální teplota je 18 stupňů Celsia, sklízí se za 3 až 4 týdny. Vyvinuté čekankové puky dlouhé asi 15 cm vyjmeme a odřízneme i s patkou kořene, aby se nerozpadly. Zbylý kořen zkompostujte nebo zkrmte.

Krok 7

Rychlete tolik čekankových puků, kolik spotřebujete, tedy postupně. Na světle puky časem hořknou, proto je skladujte v úplné tmě.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-cekanku-rady.html