jaktak.cz

Jak léčit omrzliny | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak léčit omrzliny | rady. Omrzliny nejsou jen častým úrazem ve filmech o horolezcích nebo ve válečných filmech v období zimy, s omrzlinami se můžeme setkat i my třeba při vycházce "za město". K tomu totiž není nutných mínus dvacet či třicet stupňů Celsia, stačí kolem nuly, větší vlhkost vzduchu a studený vítr.

Co je potřeba

mráz, vlhko a studený vítr
vlahá voda
látka na obklady
dezinfekce
teplý, sladký nápoj

Krok 1

1. V případě chladu se začnou v těle stahovat cévy, nejdřív na povrchu pokožky, pak stále hlouběji. Tak se chladu brání naše tělo přirozeně. Pokud ale situace trvá příliš dlouho, nastane problém. Stažené cévy totiž nedostatečně prokrvují postižené části těla, a tak dříve nebo později dojde k jejich poškození, kterému se říká omrzlina.

2. Prevencí je samozřejmě teplo, takže si v nevhodném počasí rozmyslíme někam jít. Když již musíme, tak se teple oblékneme, ale oděv by měl být volný, aby neomezoval krevní oběh. To samé platí i pro boty a ponožky, případně podkolenky. Části těla, které nejsou kryty látkou, lze ošetřit různými krémy, stačí i obyčejná vazelína. Vlhká nechráněná pokožka prochladne rychleji, proto ve chladných dnech nechodíme ven po koupání, mytí hlavy a přímo po cvičení, kdy jsme se zpotili, obdobně ani v mokrém či vlhkém oblečení.

3. Prevencí je i v mrazech nepití alkoholu, nepožívání narkotik či nikotinu, ale i některých léků, které ovlivňují činnost cév.

4. Když již cítíme, že k omrzlinám dochází, měli bychom zrychlit pohyb, zvednout límec, dát ruce do kapes a co nejrychleji někam do tepla. V akutních případech totiž nestačí ani závětří. Pokud nedošlo k nějakému poškození, měli bychom vědět, že i tak musíme oteplovat pomaleji. Ne skočit do horké vany, ale ruce nebo nohy vložit do studené vody pokojové teploty, kterou ohříváme přiléváním teplé vody postupně, ale jen asi do 40 °C, aby se nepoškodila zmrzlá tkáň. Do vody můžeme přidat desinfekci, třeba Betadine, Jodisol aj. Nohy po koupeli umístíme do zvýšené polohy.

5. Při mrznutí uší, nosu, tváří nelze použít koupel, ale přikládají se suché, teplé, jen ne horké obklady, nejlepší je látka nahřátá na topení.

6. Během oteplování by se měl pít teplý a sladký nápoj (čaj), rozhodně ne “panák" na rozehřátí”. Můžeme si dát i celkovou koupel, ale protože většinou nám promrzají ruce, uši, nos, tváře a nohy, tělo se ohřeje samo. Celkově nakonec můžeme použít i koupel, ale zase ne příliš horkou.

7. Léčba malých omrzlin v interiéru domova nebo horské chaty je jednoduchá, horší je to venku, když nemáme, kam se uchýlit. Postižená místa se nemasírují a ani se do nich nevtírá sníh, jen se doporučuje občas jemná masáž okolí omrzlin. Nepropichujeme ani případné puchýře, to platí i pro doma. Při pobytu venku vyhledejte jakýkoliv úkryt, mokré oblečení vyměňte za suché, podávejte teplé případně sladké nápoje. Zahřívat postižená místa lze jen tělesným teplem, takže se přitulit, přikládat ruce na postižená místa (bez studu). Namrzlá místa jsou především bez citu, bledá a chladná. Pokud se nám je podaří zcitlivět, máme vyhráno. Pokud se nám to nedaří, musíme pokračovat, ale stále hledat možnost ústupu. Ve vysokých horách se podává i kyslík.

8. Při malých omrzlinách, kdy nevidíme žádné následky, asi domácí léčba stačí. Jakmile je již omrzlina ve stádiu puchýřů, nepřirozeného zbarvení, necitlivosti a podobně, vždy vyhledáme co nejdříve lékařskou pomoc. Následky omrzlin se léčí někdy roky a postižený může mít následky na celý život. Nemyslíme tím, že se mu třeba amputují prsty, ale jednou namrzlé ucho se ozývá v chladu i po desetiletích.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-lecit-omrzliny-rady.html