Jak vyrobit jablečné víno | recept
Postup výroby jablečného vína. Jablka mají v naší kuchyni široké využití, knedlíky, koláče, kompoty, dřeně a podobně. Málo se ale ví, že dobré je i jablečné víno. Jeho výroba je poměrně složitá, ale výsledek a překvapení hostů bude jistě odměnou za práci. Na výrobu jablečného vína použijeme jen zdravé zralé ovoce, podle obsahu cukru budeme při výrobě vína i doslazovat.
Co je potřeba
Na výrobu jablečného vína připravte:
6 až 7 kg jablečné šťávy
kvasinky Champagne Ay (vinné kvasinky)
0,5 l vody
0,7 kg cukru
2 demižony na 5 litrů, jeden na 10 litrů
korkové zátky
kvasné trubičky
vosk (svíčky)
gumová hadička
želatina, tanin
Krok 1
Dobře oprané ovoce rozdrtíme a lisujeme. Ti, kteří mají lis na ovoce, asi vědí, jak na to, v domácích improvizovaných podmínkách lze ovoce namlít a vylisovat přes utěrku nebo jinou pevnou prodyšnou látku. Pak je lepší lisovat asi po litrech směsi, protože větší množství se hůř v utěrce lisuje.
Krok 2
Pokud je směs málo sladká, v teplé vodě rozmícháme cukr a přidáme ke šťávě současně s kvasinkami a promícháme.
Krok 3
Do čistých demižonů nalijeme směs, zazátkujeme a do zátek do připravených otvorů vsuneme kvasné trubičky. Do nich dáme trochu vody, přes kterou bude unikat z lahví CO2 a současně dovnitř nemůže kyslík. Voskem pečlivě utěsníme okraje zátky v hrdlech lahví a i kvasnou trubičku. Pokud se nám dovnitř dostane kyslík, vyrobíme ocet. Demižony postavíme do místnosti s teplotou kolem 20 °C.
Krok 4
Doba kvašení vína je podle teploty a dalších ukazatelů asi 3 až 5 týdnů. Konec kvašení poznáme podle toho, že kvasnou trubičkou již neprocházejí žádné bublinky CO2.
Krok 5
Víno necháme v klidu ještě 2 až 3 týdny, dotvoří se tak vonné a chuťové látky.
Krok 6
Jablečné víno se stáčí do lahví pomocí hadičky tak, aby se nenasával kal ze dna. Lahve plníme co nejvíc nahoru, aby v nich bylo co nejméně vzduchu.
Krok 7
Zátky nasuneme jen volně, používají se i tzv. vatové špunty, víno bude ještě dokvašovat.
Krok 8
Pokud hladina vína v lahvi klesne, doléváme z jiné lahve zpět po okraj.
Krok 9
Pokud se na dně usadí kal, lze čistý obsah lahve přelít bez kalu do jiné lahve nebo víno vyčistit taninem a želatinou.
Krok 10
Postup čištění jablečného vína: Na 10 l vína stačí 0,3 až 0,5 g taninu a 0,6 až 1 g želatiny. Želatinu i tanin rozpustíme zvlášť v teplé vodě. Nejdříve se do vína lije tanin a po zamíchání pak želatinu, a opět vše promícháme. Po vyčištění víno znovu přetočíme.
Krok 11
Když je víno čisté a již ani nepatrně nekvasí, zátkuje se. Zátky předem několik hodin namáčíme ve vodě 70 °C teplé, ihned po vyjmutí zátkujeme pomocí zátkovačky. Zátka by měla být celá v lahvi.
Krok 12
Uložené láhve by měly být uskladněny při teplotě do 14 °C. Kdyby se nám zdálo, že do některých lahví proniká vzduch, můžeme je zavoskovat.
Ovocné víno lze delší dobu skladovat, ale větší kvalitu tím asi nezískáme, tuto vlastnost má víno z vinné révy připravované skutečně na profesionální úrovni.