Jak si vyřídit půjčku | rady
Jak si vyřídit půjčku | rady. Dostali jste se do tíživé životní situace a potřebujete půjčit peníze? Nebo jste se rozhodli investovat do domu nebo auta, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Vyřídit si půjčku je jednoduché, ovšem předem si ujasněte, jak a kam vypůjčené peníze investujete.
Co je potřeba
získat přehled na českém trhu
kalkulačka
Krok 1
Půjčka bez rizika? Kdepak
Držte se zásady, že věc nebo služba, kterou si za úvěr pořídíte, by měla mít delší životnost, než je splatnost úvěru. Při porušení tohoto pravidla se pro vás může úvěr stát nechtěnou zátěží, pokud budete nově pořízený mobil splácet čtyři roky, a vám ale po dvou letech vypoví službu, budete si muset pořídit nový a hledat další finanční výpomoc. Navíc budete splácet peníze za zboží, které už dávno nevlastníte, což může být skličující. Nevěřte tomu, že existuje půjčka bez rizika. Kdyby tomu tak bylo, nestoupal by v České republice počet lidí, kteří se dostávají do splátkové neschopnosti. Že se vám to nemůže stát? To si říkali i současní dlužníci.
Krok 2
Jak začít? Využijte konkurence
Nevěřte akčním nabídkám! Silná konkurence, výhodnější podmínky pro zákazníky. Prověřte si důkladně nabídky všech bankovních i nebankovních půjček. Můžete tak například zjistit, že akční nabídka, kdy vám banka nabízí k úvěru peníze „zdarma“, které nemusíte splácet, není až tolik výhodná, jak se prvně zdá. Má totiž mnohem vyšší úrok, než vedle stojící půjčka, a peníze, které dostanete „zdarma“, stejně zaplatíte bance na úrocích. Úrokové sazby půjček se mohou lišit někdy i velmi podstatně, dobře si tedy všechno propočítejte.
Krok 3
Bankovní, nebo nebankovní půjčku?
Pokud máte zřízený běžný či jiný účet, pak by měly vaše první kroky mířit právě do vaší banky. Obvykle platí, že pro zlepšení vztahů se zákazníkem banka nabídne výhodnější úvěr. Navíc mnohdy nepotřebujete dokládat svůj příjem. Podle objemu vašich peněžních transakcí na účtu vám je bankovní poradce schopen okamžitě říct, kolik peněz vám půjčí. Nebankovní půjčky jsou určené především problémovým zákazníkům, kteří mají vysoké dluhy nebo záznam v rejstříku dlužníků. Podmínky jsou však podobné těm bankovním.
Krok 4
Kolik si můžu půjčit? A kolik si mám půjčit?
Osobní úvěry se pohybují od několika tisíc do šesti set až sedmi set tisíc korun. Samozřejmě s ručitelem získáte vyšší částky. Avšak jedna rada nad zlato. Pokud si potřebujete půjčit peníze a víte, že za měsíc či dva jste schopni peníze vrátit, pak raději požádejte své movitější kamarády, přátele a známé. Ušetříte na poplatcích i na úrocích. Jaké poplatky na vás v bance čekají? To by nebyla Česká republika a její proslulé bankovní poplatky. Už při podpisu smlouvy si banka strhne peníze za zřízení úvěru. U dvou set tisícovém úvěru to může být okolo dvou tisíc korun. Dále platíte za vedení úvěru, většinou do stovky měsíčně. Za pozdní zaplacení splátky počítejte s pokutou v řádu několika set korun.
Krok 5
Co budu potřebovat, a za jak dlouho peníze dostanu?
Raději se předem informujte o podmínkách poskytnutí úvěru. Obvykle budete potřebovat občanský průkaz, druhý doklad totožnosti a potvrzení o vašich příjmech. Živnostníci by měli doložit kopii daňového přiznání. Za jak dlouho peníze dostanete? Prakticky to může být do pěti minut od podpisu smlouvy.
Krok 6
Nemůžu splácet, co teď?
Není třeba se hned obávat exekuce, ovšem i na tohle riziko se připravte. Pokud přijdete o zaměstnání a nebudete moct řádně splácet úvěr, neprodleně kontaktujte banku či firmu, kde jste si peníze půjčili. Předejdete tak možným komplikacím. Banka se vám bude snažit vyjít vstříc a můžete se dohodnout na odkladu splátek. Finanční experti doporučují, aby si lidé každý měsíc odkládali 20% ze své výplaty. Ztráta zaměstnání či jiná nepříjemná událost je pak tolik nezaskočí a na splátky mohou využít svých rezerv.