Jak zabezpečit byt před zloději | rady
Jak zabezpečit byt před zloději | rady. Podle policejních statistik a údajů bezpečnostních firem si zloději pro většinu vloupání, zejména do panelových bytů, vyberou vchodové dveře. Proto by kvalitní bezpečnostní dveře o vysoké odolnosti měly být základem zabezpečení bytu před zloději. Byt nejlépe zabezpečíte kombinací mechanických a elektronických bezpečnostních prvků. Kromě bezpečnostních dveří, mříží, fólií nebo rolet na okna je ideální použít i elektronické systémy, které o nezvaném hostu včas informují, například kamery, čidla pohybu nebo sirény.
Krok 1
Bezpečnostní dveře jsou základem zabezpečení bytu. Čím kvalitnější a pevnější budete mít vchodové dveře, tím spíše zloděje odradíte. V bytových a panelových domech zpravidla tento způsob ochrany bytu před zloději postačuje. Při výběru bezpečnostních dveří je potřeba se orientovat podle certifikovaných bezpečnostních tříd (označení RC, z angl. resistance class), přičemž např. 4. bezpečnostní třída dveří poskytuje vysokou úroveň ochrany a odolnost proti mechanickému napadení, například sekerou nebo pilou. Doporučený postup pro výběr bezpečnostních dveří přibližuje tento stručný návod jak vybrat bezpečnostní dveře.
Krok 2
Zesílit ochranu před vloupáním do bytu pomocí kovových nebo dřevěných bezpečnostních dveří lze několika praktickými doplňky: bezpečnostní vyztuženou zárubní, zámkovou cylindrickou vložkou odolnou vůči vrtání nebo vyhmatávání, certifikovaným kováním, bezpečnostním řetízkem a dobrým průzorníkem (kukátkem). Při nákupu bezpečnostních dveří se proto u prodejce na tyto bezpečnostní doplňky informujte, jejich bezpečnostní třída by měla odpovídat nebo být vyšší třídě dveří.
Krok 3
U bytů v přízemí nebo nízko nad zemí se vyplatí instalovat mříže na okna (nebo balkon). Ty by měly být samozřejmě přišroubovány zevnitř. Pevné mříže se řadí k nejúčinnějším mechanickým zabezpečení proti neoprávněnému vniku do bytu, ale jen v případě, že jsou dobře namontované k budově. Montáž bezpečnostních mříží si proto zajistěte osvědčeným dodavatelem. Bezpečnostní dveře se vyrábějí zakázkově a jejich cena se odvíjí od množství použitého materiálu, stupně zabezpečení, designu a montáže.
Krok 4
Komu se zdají mříže v oknech nevzhledné, existují dnes různé elegantní metody, ke kterým patří zejména bezpečnostní fólie na okna. Snižují riziko vykradení bytu i náhodného rozbití okenní výplně. Čiré fólie se nalepí na okenní sklo, nebrání průniku světla, zadržují škodlivé UV záření a chrání proti zranění rozbitým sklem. Výhodou bezpečnostních fólií je, kromě zpomalení postupu pachatele do objektu, že drží rozbité pohromadě, a tak není potřeba výměnu rozbité výplně provádět okamžitě.
Krok 5
Dobrým bezpečnostním prvkem jsou i hliníkové předokenní rolety. Nedají se prokopnout ani prorazit a k jejich výhodám patří tepelně izolační vlastnosti zabraňující v zimě únikům až 90% tepla. Kromě ochrany před povětrnostním vlivům ale hliníkové předokenní rolety přispívají k zabezpečení objetu díky tomu, že je nelze nadzvednout speciální pružinou, a tak představují pro zloděje nesnadnou překážku.
Krok 6
K elektronickým systémům patří různé hlásiče napojené na bezpečnostní agenturu či policii, ovšem nezabrání zloději, aby vám poničil byt a ukradl cenné věci, dokud se nedostaví ochranka, policie nebo vy osobně na základě sms zprávy na váš mobil. Elektronické zabezpečovací systémy najdete pod zkratkou EZS, k zastřežení a odstřežení systému se nejčastěji používá klávesnice, na které vyťukáte při příchodu a odchodu z bytu kód, nebo různé čipové karty. Nejsnadnějším postupem pro zajištění elektronického zabezpečovacího systému v bytě je kontaktovat spolehlivou bezpečnostní agenturu, která se zabývá ostrahou majetku a podporu připojení na pult centralizované ochrany.