jaktak.cz

Jak pokládat a udržovat keramické obklady | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pokládat a udržovat keramické obklady | rady. V posledních letech nabývají keramické obklady stále na větší rozmanitosti. To se týká jak velikosti obkladů a dlažby, tak barevnosti. Módní jsou jak velké obkladačky, tak i drobná mozaika, skleněné obklady nejsou výjimkou. Keramické obkladačky nevyžadují speciální údržbu. V současné době je i obkládání díky dobrým lepidlům snadné, pouze vyžaduje dostatek času. Upevňování všech typů obkladů je prakticky totožné.

Co je potřeba

obklady
lepidlo nebo lepící tmel
hřebínková stěrka
plastikové mezerníky
spárovací hmotu
řezačka a pilka na obkladačky
vodováha

Krok 1

Povrch, na který budeme obklady připevňovat, musí být vždy rovný, pevný a suchý. Lesklý povrch zdrsníme, aby se nám na povrchu dobře zachytila lepící vrstva.

Krok 2

Při práci postupujeme vždy od zdola nahoru v plochách asi po jednom metru čtverečním. Na kvalitní rovný povrch naneseme lepící tmel. Pokud obkládáme sprchové kouty nebo místa za umyvadlem, použijeme vodovzdorný tmel. Po rozetření by měla být vrstva tmelu asi 3 mm silná. Při silnější vrstvě je vkládání obkladaček obtížné a vznikají nerovnosti. Tmel roztíráme hřebínkovou stěrkou, aby vznikly rovnoběžné řádky. Při kladení dlaždic si můžeme pomáhat vodováhou.

Krok 3

Mezi jednotlivé obkladačky vkládáme plastikové mezerníky, které nám zaručí stejnou šíři spár. Platí pravidlo, čím větší dlaždice, tím větší spára.

Krok 4

Nakonec je nutné vyplnit pomocí spárovací hmoty spáry mezi jednotlivými obklady. Podle návodu tuto hmotu smísíme s vodou. Můžeme obarvit pigmentem nebo použít hotovou barevnou variantu. Stejně jako u tmelu použijeme v prostředí, kde hrozí styk s vodou, vodovzdornou spárovací hmotu. Tu použijeme i v případě kuchyňských koutů, protože se tyto obklady často myjí.

Krok 5

Po zaschnutí tmelu a spárovací hmoty máme hotovo a stačí umýt dlažbu vlažnou jarovou vodou.

Krok 6

Při obkládání nám vždy jednotlivé obklady nebudou vycházet přesně rozměrově a budeme muset řezat. Na řezání se dnes používá mnoho typů řezaček. Typický nástroj pro řezání obkladaček má ostrý hrot z karbidu wolframu. Prořízne sklovinu a v místě řezu můžeme obkladačku pohodlně rozlomit. Jiný nástroj se vyznačuje malým řezacím kolečkem a čelistmi pro přidržení obkladačky. Pro speciální tvar obkladačky, třeba výřez pro trubku, musíme vytvořit šablonu z lepenky a obkreslit ji na obkladačku. Poté použijeme pilku na obkladačky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pokladat-udrzovat-keramicke-obklady-rady.html