Jak udělat obalovaný květák | recept
Obalovaný květák je jídlo, kvůli kterému se dost často spěchá domů. Rovněž majitelé restaurací vědí, že obalovaný květák na jídelním lístku je sázka na jistotu. Udělat obalovaný květák je poměrně „piplavá“ práce se spoustou použitého nádobí. Jak udělat obalovaný květák, aby pak nebylo třeba gruntovat celou kuchyni?
Co je potřeba
- kuchyňské vybavení a zařízení
- suroviny podle receptu
Krok 1
Obalovaný květák, tedy uvařený květák obalený v mouce, vejcích a ve strouhance, je asi nejpopulárnější varianta smaženého květáku. Ovšem také nejpracnější. Proto si mnozí lidé (hlavně ženy) raději dají obalovaný květák v restauraci, než by se s ním dělali doma a zašpinili u toho množství nádobí a kus kuchyně. Proto je třeba postupovat při práci racionálně.
Krok 2
Než se pustíme do obalování květáku, měli bychom mít hotové všechny ostatní práce: polévka by měla bublat v hrnci, brambory by už měly být oloupané a namočené ve vodě a jen čekat na závěrečné uvaření. Zelenina na salát nebo studená omáčka k obalovanému květáku by už také měly čekat v lednici na závěrečné „kosmetické“ úpravy. Protože až začneme obalovaný květák, bude to „fofr“ a nic jiného asi nestihneme.
Krok 3
Květák nejprve uvaříme v osolené vodě, aby byl sice stále tuhý, ale už ne tvrdý. Je lepší vařit ho ve slanější vodě než uvařené růžičky solit – solí vlhne strouhanka a někdy je solení nerovnoměrné. Protože je voda po vaření květáku poměrně slaná, nebudeme používat na polévku, ale raději ji vylijeme. Ovařený květák propláchneme studenou vodou. Zastavíme tím měknutí a zpevníme růžici. Necháme dokonale okapat.
Krok 4
Pak květák rozebereme na malé růžičky. Čím menší, tím potom chutnější. Usnadňovat si práci obalováním velkých kusů květáků se pak odrazí na kvalitě, ostatně v každé rodině nejdříve zmizí maličké květáčky. Jestliže z květáku vytekla ještě nějaké voda, přeložíme květák na suchou podložku.
Krok 5
Připravíme si dvě ploché misky a jednu hlubší. Pořadí: plochá, hluboká, plochá. Do prostoru za misky dáme nádobu s ovařeným květákem a větší prkénko nebo plató. Jsme-li praváci, nasypeme do ploché misky vlevo hladkou mouku, do ploché misky vpravo strouhanku a v prostřední misce rozšleháme čtyři vejce. Můžeme je trochu nastavit zastříknutím vodou, mlékem nebo pivem, ale opravdu jen maličko.
Krok 6
Do misky s hladkou moukou dáme asi čtyři růžičky a rukou je obalíme v mouce. Mouku oklepeme a květáky vložíme do misky s vejci. Vezmeme vidličku, napíchneme květák a důkladně ho smáčíme ve vejcích. Necháme okapat, přeložíme do misky se strouhankou. Místo kolem vpichu vidličky posypeme levou rukou trochou strouhanky (abychom nesahali na vejce), květák stáhneme z vidličky a dokončíme obalování. Obalený květák odložíme na tác nebo prkénko, které jsme lehce podsypali strouhankou.
Krok 7
Jestliže máme pomocníky (i dětské), upravíme rozestupy mezi pracovišti, abychom si nepřekáželi, ale mohli pracovat v „postupové lince“. Po obalení všech květáků smícháme zbytek vajíčka, strouhanky a květákových úlomků do těstíčka, vytvoříme „bonusovou: placičku.
Krok 8
Uklidíme pracovní linku, máme-li možnost, tak zvaně „odemyjeme“ už nepoužívané velké kusy nádobí (obalovací misky, tác a podobně) a květáky začneme smažit, a to buď ve vysoké vrstvě rozpáleného oleje nebo ve fritovacím hrnci. Když bychom dali málo oleje na smažení, květáky by se jednak neosmažily stejnoměrně a jednak by nasákly tukem.
Krok 9
Obalovaný květák je nejchutnější s vařenými malými novými bramborami, které se lehce pomastí máslem. Výtečně k tomu chutná okurkový salát (zejména na smetaně) nebo salát rajčatový. V mnohých rodinách už zakořenil zvyk přenesený z restaurací, podávat obalovaný květák s tatarskou omáčkou. Jestliže by nám chyběla, zhotovíme k rodinnému obědu tatarku domácí – z dobré majonézy, nasekané malé cibulky a kyselé okurky. Nebo připravíme jinou pikantní studenou omáčku na majonézové, jogurtové nebo smetanové bázi.