jaktak.cz

Jak udělat fazolový guláš s klobásou | recept

Složitost: Lehké
Potřebný čas: 30 minut a více

Fazolový guláš s klobásou je sytý a pikantní pokrm, který nejlépe chutná po zvýšené fyzické námaze: po práci venku, na výletech. Fazolový guláš s klobásou rádi podáváme jako tak zvané kotlíkové jídlo přátelům na chalupě. Ale na fazolovém guláši s klobásou si pochutnáme i doma o víkendu, když máme trochu víc času na vaření. Jak udělat fazolový guláš s klobásou? Recept čtěte dále.

Co je potřeba

  • uvařené fazole a další ruroviny podle receptu
  • základní kuchyňské vybavení

Krok 1

Fazolový guláš s klobásou připravujeme z předem uvařených, nejčastěji barevných fazolí, cibule a klobásy. Klobásou je míněn trvanlivý uzenářský výrobek, nikoliv bílá nebo vinná klobása, ani tak zvané klobásy na gril, které jsou určeny k rychlé tepelné úpravě vcelku a okamžité konzumaci.

Krok 2

Fazolový guláš s klobásou můžeme udělat ze suchých předem namočených a uvařených fazolí, případně z fazolí, které máme z předchozího vaření uchovány v mrazáku. Nebo můžeme koupit sterilizované již uvařené fazole. Tím se sice příprava fazolového guláše s klobásou výrazně zrychlí, ale také notně prodraží. V jedné 400gramové plechovce je asi 240 gramů fazolí, takže budeme muset počít jednu plechovku na porci pro pány (a chlapeckou mládež) a dvě plechovky pro tři dámské porce.

Krok 3

Klobásu na přípravu fazolového guláše vybíráme asi tak v prostřední úrovni kvality: klobásy čabajského typu je na vaření škoda, ale na druhou stranu nechceme, aby klobása byla samá „flaksa a mázdra“, jak známe z anonymních výrobků nabízených ve velkých řetězcích. Nebudeme používat ani ony narůžovělé levné výrobky zhotovené z kuřecích separátů a sojové mouky, které se tepelnou úpravou nafouknou a plavou na povrchu pokrmu.

Krok 4

Ideálem je použít klobásu, jejíž původ je nám znám a kvalita bývá standardní (ze „svého“ řeznictví). Máme-li zkušenost s nějakou menší uzenářskou výrobnou, můžeme místo klobásy použít do fazolového guláše i hrubě mletý točený salám (na Moravě všeobecně „kabanos“) nebo dobrý polosuchý salám.

Krok 5

Fazole nachystané na přípravu fazolového guláše s klobásou na několik hodin (přes noc) namočíme a uvaříme v neosolené vodě. Můžeme do ní přidat pár snítek saturejky, což prý snižuje nadýmavost fazolí. V tlakovém (půl hodiny) nebo obyčejném (více než hodinu) hrnci je uvaříme do měkka. Slijeme, ale vodu nevylíváme.

Krok 6

Na lžíci sádla nebo dvou lžicích oleje zpěníme dvě velké, na kolečka nebo hrubší kousky nakrájené cibule. Přidáme dvě nožky (200 až 300 gramů, a nebo jak kdo rád) oloupané, rozpůlené a na kolečka nebo delší úzké špalíky nakrájené klobásy. Společně opékáme, až je cibule nahnědlá a klobása opečená.

Krok 7

Pak přisypeme dvě polévkové lžíce sladké mleté papriky, půl lžičky kmínu a zalijeme vodou z vaření. V této fázi také můžeme na základ z cibule klobásy přidat na proužky nakrájenou zeleninovou papriku a rajčata, které nejprve chvilku pod pokličkou dusíme ve vlastní šťávě a teprve pak zalijeme vývarem z fazolí.

Krok 8

Přisypeme vařené fazole. Provaříme, aby se cibule a klobása dobře uvařily. Podle potřeby doléváme vývarem z fazolí. Některé fazole se při varu rozpadnou a začnou rozpadat a pokrm začnou zahušťovat, což je žádoucí. Asi za patnáct minut je fazolový guláš s klobásou hotový.

Krok 9

Dochutíme ho dvěma stroužky třeného česneku a špetkou tymiánu nebo saturejky. Někde je zvykem přidávat i majoránku (ale jen tehdy, když jsme nepoužili papriku a rajčata). Jestli je guláš řídký, zahustíme ho rozmačkáním dalších fazolí nebo zátřepkou z mouky a vody, případně i z mouky a smetany.

Krok 10

Fazolový guláš s klobásou podáváme s chlebem či pečivem. Některým lidem chutná i s vařenými bramborami s nebo s dušenou rýží či s těstovinami (pak je ale spotřeba guláše menší). Vše je otázkou individuálních chutí a zvyklostí.

Podívejte se, jak zahustit guláš bez mouky


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-udelat-fazolovy-gulas-s-klobasou-recept.html