Jak udělat jablečnou přesnídávku | recept na ovocnou svačinku
Jak udělat jablečnou přesnídávku | recept na ovocnou svačinku. Jablečnou přesnídávku mají rády děti, odrostlá mládež, ale i maminky, protože zásoba jablečné přesnídávky je malé terno. Jablečná přesnídávka je hned po ruce pro přípravu zdravých svačinek, ovocných dezertů, nepečených moučníků, a nebo třeba i pro přípravu mražených pochoutek nebo osvěžujících džusových nápojů. Jak udělat jablečnou přesnídávku v domácích podmínkách?
Co je potřeba
ovoce
cukr
kuchyňské vybavení a zařízení
Krok 1
Jablečná přesnídávka není nic jiného než čisté pyré z jablíček, případně s přídavkem malého množství cukru. Lze ji připravovat i pro diabetiky, jestliže ji nebudeme sladit a nebo použijeme doporučené sladidlo. Jablečnou přesnídávku můžeme připravovat k okamžité spotřebě nebo ji můžeme zavařit do zásoby.
Krok 2
Jablko provází evropského člověka od prehistorických dob. Už v neolitických vykopávkách byly nalezeny pozůstatky planých jablek. Jablko je naším (českým) nejrozšířenějším a nejdůležitějším pěstovaným ovocem. Jablko je výtečným dezertním ovocem a v kuchyni má všestranné využití. Jen málokdy se vyskytuje alergie na jablka, a proto je jablečná přesnídávka jedním z prvních příkrmů, který mohou konzumovat už kojenci.
Krok 3
Na přípravu jablečné přesnídávky nemusíme používat jakostní nebo odrůdové plody. Ideální jsou jablka z „domácí“ zahrady, případně ze sadu. Mohou být i červivá nebo nevzhledná a potlučená. Pouze nahnilá jablka nebo plody napadené plísní nepoužíváme, a to ani vyřezaná.
Krok 4
Před přípravou jablka přebereme a opláchneme, abychom je zbavili mechanických nečistot. Potom jablka překrájíme, čímž objevíme případné „červíky“ - larvičky obaleče jablečného. Červíka a jeho chodbičky vyřízneme. Říká se, červivé jablko značí, že nebylo chemicky ošetřeno. Jestliže červivý plod nezačal hnít, skutečně mu larva obaleče nemůže nijak uškodit. Vyřežeme jadřince. Jablka znovu opláchneme.
Krok 5
Jestliže budeme připravovat jablečnou přesnídávku pro miminko nebo „mladé“ batole, dáme jablíčka dusit v tom stavu, jak jsme je očistili. Přesnídávka pro větší a velké děti už může mít trochu víc vlákniny. Proto stačí, když jablíčka pomeleme na masovém strojku a vzniklou hmotu dáme dokonale rozdusit.
Krok 6
Jablka nebo jablečnou měl podlijeme vodou, aby se jablka nepřipalovala, než začnou pouštět vlastní šťávu. Pak dusíme pod pokličkou. Když se rozpadají, odstavíme. Jablka, která jsme vařili celá, propasírujeme přes síto. Rozemletá dušená jablíčka dokonale rozmixujeme.
Krok 7
Jablečnou přesnídávku ochutnáme. Jestliže je příliš kyselá, mírně přisladíme. Pro okamžitou spotřebu můžeme přisladit medem. Pro zavařování je vhodnější cukr. Jablečnou přesnídávku pro diabetiky buď nesladíme, a nebo postupujeme podle doporučení dietních specialistů.
Krok 8
Jablečnou přesnídávku, kterou nespotřebujeme hned, nalijeme do čistých a vypařených zavařovacích sklenic a 25 minut sterilizujeme při 80°C. Nebo můžeme jablečnou přesnídávku zmrazit na oblíbenou mraženou jablečnou dřeň. Jablečnou přesnídávku podáváme samotnou, s piškotem, s jinými sušenkami, větším dětem třeba se sladkým rohlíkem (brioškou).
Krok 9
Jablečnou přesnídávku můžeme také rozmíchat ve vodě, čímž dostaneme džus, o jehož výrobě a složení „víme vše“. Jablečnou přesnídávkou také můžeme zavlhčovat piškoty při přípravě nepečených dortů.