Jak pěstovat mračňák | rady
Jak pěstovat mračňák | rady. Pěstování mračňáku krok za krokem. Mračňák je krásná okrasná rostlina, která miluje slunce a teplo. Za dobrou péči se vám mračňák odvděčí oranžovými a červenými květy ve tvaru velkého kalichu. Jde o přenosnou rostlinu, kterou můžete v létě umístit na balkon anebo terasu. Bohužel se jí ale nedaří v paneláku.
Krok 1
Mračňák pěstujte doma na světlém místě s hojnou vlhkostí a maximálním osvětlením. Po třech zmrzlých (v druhé polovině května) můžete rostlinu přemístit ven.
Krok 2
Mračňák nevyžaduje žádnou speciální zeminu, sázejte ji do běžného zahradního substrátu s neutrálním ph.
Krok 3
Mračňák je přenosná rostlina, v létě ji proto můžete přemístit na balkon či terasu, ale v průběhu zimy musí být mračňák v interiéru. Nedávejte rostlinu blízko radiátoru anebo k jiným zdrojům tepla. Postavte ji tam, kde je teplo a maximální světlo. Minimální teplota pro pěstování mračňáku nesmí klesnout pod 13 stupňů Celsia.
Krok 4
Mračňák v době vegetace potřebuje bohatou zálivku, zalévejte proto každý den. Půda nesmí nikdy vyschnout. V průběhu zimy omezte zálivku.
Krok 5
Rostlinu hnojte v době vegetace jednou za 3 až 4 týdny tekutými minerálními hnojivy (od dubna do konce srpna).
Krok 6
Přesazujte rostlinu jednou za dva až tři roky po seříznutí. Mračňák pravidelně zaštipujte, aby se ještě více rozvětvil. Množení mračňáku uskutečňujte vrcholovými řízky o délce 6 až 10 cm.
Semena mračňáku se vyplatí nakupovat u osvědčených prodejců se semeny a osivem rostlin, například v e-shopu Osiva-semena.cz.
Více o pěstování mračňáku Theophrastově naleznete i na české Wikipedii.