jaktak.cz

Jak poznat Pardubice | tipy

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak poznat Pardubice | tipy. Pardubice nejsou městem, které by ohromovalo svou výstavností nebo přírodními krásami okolní krajiny. Přesto do Pardubic ročně přijíždějí tisícovky návštěvníků. Přivádí je především zájem o kulturu, sport, vědu a techniku. Pardubice jsou živým městem, které celoročně nabízí svým obyvatelům a příchozím zábavu i poznání. Jak poznat Pardubice?

Krok 1

Pardubice leží v turisticky trochu neatraktivní Polabské nížině. Jejich nadmořská výška nepřesahuje v nejvyšším bodě města 240 m n.m. (215 až 237) a jediným kopcem v okolí je „bábovka“ zříceniny hradu Kunětická hora. Rozkládají se na Labi, které se zde stéká s Chrudimkou. Pardubice jsou statutárním městem s téměř 90 tisíci obyvatel. Podle současného správního uspořádání jsou metropolí Pardubického kraje.

Krok 2

Do Pardubic je možno dopravit se vlakem, po silnici a letecky. Pardubice jsou významným železničním uzlem – vedou sem trati od Havlíčkova Brodu (a Chrudimi), Liberce (a Hradce Králové, kam v době špičky jezdí vlaky co půl hodinu). Pardubicemi ale především prochází hlavní trať („jednička“) a zastavují tam všechny mezinárodní vlaky projíždějící mezi Prahou a Českou Třebovou. Motoristé se do Pardubic snadno dostanou po „státovkách“ 37 od Hradce Králové nebo od Chrudimi (u Opatovic nájezd na D11) nebo po silnici číslo 36 od Přelouče. Od 90. let 20. století funguje původně vojenské letiště zároveň jako civilní. Pro pohyb ve městě lze využívat městskou dopravu - trolejbusy a autobusy. Na atraktivní výlet je možno vyjet lodí po Labi.

Krok 3

Pardubice – město sportu. Do Pardubic se sjíždějí příznivci a fanouškové hokeje (tradice od roku 1913, pardubický klub hraje dlouhodobě vždy v nejvyšší hokejové soutěži a vychoval mnoho skvělých hráčů), dostihového sportu (Velká pardubická od roku 1874, nepotřebuje komentář), závodů na ploché dráze (od roku 1929 Zlatá přílba města Pardubic), tenisového mládí (od roku 1926 Pardubická juniorka), šachu (od roku 1990 Czech Open) a basketbalu (nejvyšší soutěž).

Krok 4

Kromě nejvyšších sportovních soutěží a mezinárodních sportovních „podniků“ jsou v Pardubicích často pořádány otevřené soutěže masového charakteru. Nejznámější: Pardubický vinařský půlmaratón (mezinárodní běžecký závod), Pardubická devítka (běh ulicemi města), Křivkův memoriál (cyklistický závod), Národní abilympiáda (národní soutěžní přehlídky schopností a dovedností osob se zdravotním postižením), O perníkové srdce (soutěž ve společenských tancích) a mnoho dalších sportovních akcí místního charakteru.

Krok 5

Pardubické Východočeské divadlo patří k nejznámějším „oblastním“ scénám v republice. Kromě klasického divadelního repertoáru (který je obrovskou devizou souboru) divadlo pořádá soutěžní festival komedií ČR Grand festival smíchu s doprovodným programem. Kulturní nabídka města Pardubic je velmi široká, v každou roční dobu se zde „něco děje“. Jestliže člověk navštíví Pardubice a hledá rozptýlení, na webových stránkách informačního centra Pardubic najde podrobných seznam pořádaných akcí.

Krok 6

Na přelomu května a června přijíždějí do Pardubic milovníci starých letadel. Koná se zde Aviatická pouť s mezinárodní účastí, která – na rozdíl od jiných leteckých dní – představuje letecké veterány. Aviatická pouť je poctou průkopníkům letectví, zejména Janu Kašparovi, který roku 1911 provedl první český dálkový let z Pardubic do Velké Chuchle. Aviatická pouť je dvoudenní.

Krok 7

Pardubice – město perníku. Nejžádanějším suvenýrem z Pardubic, který nakupují i lidé Pardubicemi pouze projíždějící, je pardubický perník, výrobek s chráněným označením původu. I když jsou zdobená „srcata“ atraktivní, opravdoví labužníci si v perníkářských speciálkách (například hned na nádraží) kupují tak zvané „dortíky“, což jsou perníkové řezy plněné různými nádivkami. Kdo tyto perníky jednou ochutná, vůbec nehledí na to, zač je v Pardubicích perník.

Krok 8

Z Pardubic je možno vyjet na výlety: Na Kunětickou horu s návštěvou Muzea perníku ® - Perníkové chaloupky

Do Holic (Africké muzeum Dr. Emila Holuba, barokní kostel)

Do Přelouče

Koupání v jezerech po těžbě písku na sever od města (ocení naturisté)

Do Lázní Bohdaneč (pohybové ústrojí a revmatismus)

Výletní lodí po Labi

(Varování s úsměvem) Podle vyjádření představitelů obou měst „rivalita mezi Pardubicemi a Hradcem Králové neexistuje“. Přesto se raději v Pardubicích neptejme na cestu do Hradce, asi ji nikdo nebude znát. Obyvatelé obou měst se mají rádi: Pardubákům vůbec nevadí, že jejich městu Hradečáci říkají Koněpůlky. A naopak – každý Pardubák ochotně vysvětlí, proč v Mechově žijí Mechováci. A pak, že ve východních Čechách není žádný folklor...


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-poznat-pardubice-tipy.html