Jak pěstovat kopretiny | rady
Jak pěstovat kopretiny | rady. Kopretiny patří k tradičním ozdobám českých zahrad, které si lidé pěstovali již od dávných dob. Rostou v nížinách, ale i na horách, podél cest, v křovinách a ve světlých lesích. V současnosti již existuje mnoho kultivarů kopretin, a tak si na své zahradě můžete vypěstovat kopretiny různě veliké i barevné. Pěstování kopretin není nic složitého.
Co je potřeba
- správné stanoviště
- propustnou půdu
- vodu
- semena
- motyku
Krok 1
Semena kopretin anebo sazenice předpěstovaných kopretin (duben až květen) sázejte na jaře na slunné stanoviště (snese však i polostín). Kopretiny sázejte do záhonů na zahradě, skalek, zahradních nádob i květináčů. Kopretina je krásná vždy a všude.
Krok 2
Na zahradě kopretiny sázejte do úrodné půdy dobře zásobené vápnem, pakliže v půdě dostatek vápna není, musíte vápno do půdy pravidelně přidávat. Pozor, kopretiny nemají rády kyselou půdu. Kopretiny vysazujte podle dané odrůdy, obvykle však do sponu 20 x 30 cm.
Krok 3
Vysazujte je ve velkých skupinách a to buď ryze kopretiny anebo v kombinaci ideálně s barevnými liliemi, ostrožkami anebo vysokými floxy.
Krok 4
Pamatujte na pravidelnou zálivku. Kopretiny sice volně rostou na sušších místech, na zahradě však potřebují pravidelnou zálivku. Nicméně, nic se nemá přehánět, přemokření kopretině doopravdy nesvědčí.
Krok 5
Kopretiny krásně kvetou po celé léto. Zkrášlí vám nejen zahradu, ale i domácnost. V průběhu celého léta je řežte a vytvářejte z nich kytice.
Krok 6
Kopretiny jsou sice trvalky, ale na stejném místě příliš dlouho nevydrží (maximálně 3 roky), je proto nutné rostlinu ideálně každý druhý rok dělit a znovu přesazovat. Starší rostliny pak mají bohužel sklon v průběhu zimy vymrzat.
Krok 7
Kopretiny dělte buď řízky, anebo dělením trsů. Doporučuji vám dělit trsy, protože je to jednodušší. Trsy dělte brzy na jaře. Řízky pak vytvářejte v červnu a v červenci. Samozřejmě kopretinu můžete množit také semeny. Semena kopretiny saďte na podzim, kopretiny vám však vykvetou až na jaře.