Jak vyčistit čalouněný nábytek | rady
Jak vyčistit čalouněný nábytek | rady. Pohovky, židle, křesla, to jsou nejznámější čalouněné kousky nábytku, které doma obvykle máme. Skvrny se na nich dělají velmi rychle a snadno, ale s jejich čištěním to je horší. Situaci se skvrnami zhoršuje i fakt, že již několik let vládne trend jednobarevného čalounění. Proč? Fleky jsou na takovém čalounění totiž více vidět. Dobrá rada na čištění čalounění je tedy vždy drahá…
Co je potřeba
- Zubní kartáček
- Hubka
- Voda
- Saponát
- Vlhčené ubrousky
- Nádoba
- Vysavač
- Hadříky
- Čisté savé textilie
Krok 1
V prvé řadě se držte instrukcí výrobce, který vám spolu s daným nábytkem musí dodat také instrukce, jakými prostředky čistit můžete a naopak čemu se máte vyhnout.
Krok 2
Jak čistit čalouněný nábytek všeobecně? Minimálně jednou týdně byste jej měli důkladně vyluxovat. Nejde pouze o povrch, všímejte si i záhybů. Pokud se sedačka rozkládá, rozložte ji, zbavte dílů a vše postupně vysajte. Vysávejte i s pomocí nástavců – kartáčků, jež jsou právě na takovou péči o čalounění určeny.
Krok 3
Jestliže má vaše sedačka snímatelné povlaky, minimálně jednou za měsíc je sejměte a vyperte.
Krok 4
Všeobecně čalounění můžete čistit mírným roztokem vytvořeným z prostředku určeného na mytí nádobí (anebo mýdlo) a teplé vody. Pozor však, čalounění nesmíte příliš přemokřit! Dobré je, když proto saponát vyšleháte do husté pěny a pro nanášení na čalounění použijete hubku anebo kartáček. Po nanesení tohoto roztoku čalounění ihned vysušte (vytíráte) čistou savou textilií. Nakonec čalounění dosušte.
Krok 5
Jako první pomoc můžete použít dětské vlhčené ubrousky, které mají tu výhodu, že mají určitý čistící efekt, nejsou suché, ale ani příliš mokré. Vedle dětských ubrousků dnes již existují i speciální vlhčené ubrousky, určené na akutní čistění čalouněného nábytku, které jsou napuštěny i čistícími chemickými prostředky. Tyto ubrousky jsou však určeny na čištění koženého čalounění.
Krok 6
Jak vyčistit skvrny z čalounění? V prvé řadě čistěte fleky, co nejrychleji a s ohledem na druh skvrny a povrch čalounění.
Krok 7
V druhé řadě skvrny čistěte směrem od krajů, do středu. Flek tak nerozetřete dál a tím skvrnu nezvětšíte. Nakonec zbytky nečistot vytřete kouskem čisté bílé látky anebo papírovým kapesníkem.
Krok 8
Čalouněný nábytek můžete čistit suchou cestou, podle odborníků je to cesta rychlejší a šetrnější vůči nábytku. Existuje celá řada těchto prostředků a je jen na vás, který z nich si vyberete. Je však důležité, abyste i zde dbali rad a doporučení výrobce.
Pakliže se vrhnete na čištění čalounění chemickými prostředky, nejprve si ověřte, zda je čalounění stálo barevné. Některé prostředky vám totiž mohou skvrnu z jídla anebo pití odstranit, ale místo nich tam pak zůstane jiná trvalá.