jaktak.cz

Jak postupovat při vyřízení hypotéky | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak postupovat při vyřízení hypotéky | rady. Rozhodli jste se jít bydlet do vlastního? K tomu, abyste dokázali svůj sen zrealizovat, budete nejspíše potřebovat hypotéku. Víte však, jak postupovat při vyřizování hypotéky a co k jejímu vyřízení potřebujete?

Co je potřeba

Občanský průkaz
Další doklad totožnosti
Ručitele
Vlastnický list od nemovitosti
Prohlášení vlastníka – popis bytu, domu
Potvrzení o příjmu a zaměstnání
Kupní a nájemní smlouva
Způsob financování
Údaje o kupujícím a prodávajícím
Pokud je na nemovitost zástava od banky, tak i vyčíslení dluhu a potvrzení možnosti jednorázového splacení
Potvrzení o anuitě
Vyčíslení dluhů
Stavební povolení
Snímek z katastrální mapy
Výpis z katastru nemovitostí
Smlouva o dílo, soupis prací, povinné pojištění nemovitosti atd.

Krok 1

Pokud si chcete vyřídit úvěr na bydlení, musíte mít již předem vybranou nemovitost, kterou si chcete koupit. V případě, že ji nemáte, hypotéku sice nevyřídíte, ale můžete se o ní informovat.

Krok 2

Potřeby pro vyřízení hypotéky jsou různé, odvíjí se od toho, jakou hypotéku si zvolíte. Vhodně zvolená hypotéka vás dokáže ušetřit nejen zbytečného papírování a dalších průtahů, ale umí hlavně ušetřit i mnoho tisícovek. To vše ovlivňuje úroková sazba. Úrok uvedený na letáku nemusí být vždy přesný. Skutečnou výši úroku ovlivňují i jiné okolnosti, a proto se může stát, že nakonec bude vyšší, než jste předpokládali. Pokud tedy chcete zaručeně nejvýhodnější úvěr na bydlení, zkuste si nejprve jednotlivé nabídky a možnosti srovnat na internetu. Tam vám s výběrem té správné hypotéky pomůže hypoteční kalkulačka.

Krok 3

Důležitý je i výběr banky anebo nebankovní instituce, rozhodně byste při jejím výběru neměli jednat unáhleně. Vedle úroků si všímejte dále poskytovaných služeb a jestli je poskytuje zdarma anebo za poplatek. Některé finanční společnosti nabízí některé náležitosti zdarma, např. výpis z katastru nemovitostí nebo odhad ceny nemovitosti a podobně.

Krok 4

Při hledání vhodné hypotéky si pohlídejte i délku fixace úrokové sazby. Fixaci zvolte podle toho, jestli očekáváte možnost rychlejšího splacení (případně refinancování) anebo ne. Pokud nic takového neočekáváte, budou vám vyhovovat spíše stále stejné splátky. Ty však představují delší fixaci (obvykle 3 – 5 let, je však možnost fixace dokonce i na 10 a více let).

Krok 5

Fixace hypotéky je obzvlášť důležitá v případě refinancování hypotéky, což představuje uhrazení stávajícího dluhu novou hypotékou od jiné banky. Tento krok umožňují smlouvy s kratší fixací, které dovolí úvěr na bydlení předčasně splatit.

Krok 6

Předem si rozmyslete dobu splatnosti, protože od ní se odvíjí i měsíční splátky. Vše záleží na vašich možnostech a prioritách. Některé instituce nabízí splacení hypotéky v průběhu 10 let a jiné mají v nabídce splácení dokonce až 40 let (s tou podmínkou, že hypotéka musí být splacena nejpozději do 70 let žadatele).

Krok 7

Některé společnosti vyžadují celkem dlouhý seznam dokladů a potvrzení, jiné uvolní peníze pouze na základě potvrzení o příjmu a vlastnické listině nemovitosti. Právě z těchto důvodů je dobré si vše předem zjistit, co všechno budete k vyřízení hypotéky potřebovat, a kolik vás to bude stát.

Krok 8

Počítejte s tím, že vyřízení hypotéky vám může trvat i několik pracovních dní.

Krok 9

Nastěhovat se do nového bydlení obvykle můžete až za tři měsíce od podpisu kupní smlouvy, ale může to být i jinak. Přesné datum musí být uvedeno na kupní smlouvě.

Zjistěte, jestli splňujete podmínky hypotéky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-postupovat-pri-vyrizeni-hypoteky-rady.html