Jak si zařídit ložnici | rady
Jak si zařídit ložnici | rady. Ložnice je důležitým relaxačním centrem domova. V ložnici strávíme často i více než jednu třetinu dne. Je proto důležité, abychom se v této místnosti dobře cítili. Pro kvalitní spánek je však nutné zařídit tuto místnost s dodržením určitých pravidel.
Co je potřeba
• Místnost
• Barvy
• Nábytek
• Textilie
• Podlahový materiál
• Štětce
• Osvětlení
• Nějaké znalosti anebo odborného poradce
Krok 1
Dříve než začnete s lamentováním, že je vaše ložnice příliš malá, uvědomte si, že je lépe malá ložnice, než žádná. Podle odborníků by optimální ložnice měla mít minimálně 12 metrů čtverečních a její okno by mělo směřovat na východ. Bohužel většina lidí žije v panelových domech, kde je nedostatek prostoru všeobecně známým problémem, a vy se s tím prostě musíte poprat. Ostatně i malý prostor se dá zařídit pěkně a účelně.
Krok 2
Nejdůležitějším nábytkem v ložnici je postel, která se skládá z postelového rámu, roštu a matrace. Nejčastější chybou při pořizování lůžka je výrazný vklad do samotné kostry a zanedbání roštu a matrace, přitom by to mělo být naopak. Pro kvalitní spánek je nejvíce důležitý správný výběr matrace a roštu.
Krok 3
Na co hledět při výběru postelového rámu? Při výběru postelového rámu byste měli dbát na několik faktorů. Postel by měla být o 20 cm větší než vy. Šířka postele by měla dosahovat minimálně 80 cm. Manželská postel by pak měla být široká minimálně 160 centimetrů. Ideální velikost je 200 x 180 centimetrů. Kolem postele byste měli projít, a proto se zde doporučuje prostor od stěn alespoň 60 cm. Aby se vám z postele dobře vstávalo, měla by postel být vysoká (od země) cca 45 až 55 cm. Designem by měla korespondovat s interiérem. Pro dobré a zdravé spaní je však ještě důležitější správný výběr matrace.
Krok 4
Výběr matrace a roštu proto rozhodně nepodceňujte! Investice do matrací a roštů se vám rozhodně vyplatí. Na výběr mezi matracemi máte z mnoha možností. Pokud se ale chcete dobře vyspat, nesahejte po těch nejlevnějších nízkých molitanových matracích, ale zvolte raději kvalitu. Kvalitní matrace jsou pružinové anebo taštičkové, které nabízí vysoký komfort, mají vysokou prodyšnost, nízký negativní vliv na alergiky, minimálně 7 podpůrných bodů, správnou tvrdost a výšku matrace (ideální velikost matrace se pohybuje od 20 cm do 40 cm, závisí na hloubce rámu postele). Pokud matrace pak také obsahuje i vrstvu líné pěny, tak se také dobře tělu přizpůsobuje a reguluje i svou teplotu. Takové matrace jsou právem označovány za zdravotní. Vaše počáteční investice se vám vyplatí, protože za ni získáte kvalitní spaní a dlouhou životnost matrace.
Krok 5
Aby byl úspěch kvalitního spánku zaručen, musíte si k matraci vybrat i stejně kvalitní rošt. Špatný rošt může totiž způsobit, že se vám pak bude spát i na té nejlepší matraci mizerně. I zde máte na výběr hned z několika druhů roštů. Mezi základy patří pevné desky a laťkové rošty, které jsou přijatelné pouze pro pružinové matrace. Někteří odborníci je ovšem příliš nedoporučují. Nejlepší volbou jsou proto lamelové rošty.
Krok 6
Jestli chcete vybrat nejlepší lamelový rošt, vyberte si takový, který má pružné upevnění lamel, nastavitelné lamely v oblasti beder a dá se polohovat jak pod hlavou, tak pod nohami. Nejvyšší komfort poskytují lamelové rošty polohovatelné na elektrický pohon.
Krok 7
Druhým nejdůležitějším nábytkem v ložnici je šatní skříň. Tuto skříň vybírejte s ohledem na prostor, jaký máte k dispozici, a také i podle toho, co do ní chcete uložit. Jestli máte málo místa, žeňte skříň až do stropu. Do malého prostoru vybírejte skříně se zasunovacími dveřmi a velkým zrcadlem (které vám opticky zvětší prostor).
Krok 8
Postel a skříň jsou základním nábytkem do té nejmenší ložnice. Pokud máte prostor, pořiďte si do ložnice noční stolky, kam si budete moci odložit oblíbenou knihu, budík, krém na ruce, kapesníky a brýle.
Krok 9
Komoda a kosmetický stolek se zrcadlem jsou v panelové ložnici nejspíše nepředstavitelným luxusem. Máte-li však místo určitě si tyto kousky nábytku dopřejte. Komoda je opět v módě, protože umožňuje velmi praktické a efektivní uložení prádla. Kosmetický stolek je kouzelným ženským koutkem, kde se při tom správném osvětlení dokáže žena proměnit v neodolatelnou.
Krok 10
Barvu nábytku do ložnice volte podle velikosti prostoru. Světlý nábytek prostor opticky zvětšuje. Tmavý zase působí velice moderně, ale opticky prostor zmenšuje.
Krok 11
Ulehčete si kombinování nábytku do ložnice výběrem jedné sestavy, která nabízí jednoduché a stylové zařízení pokoje několika stylově sladěnými kousky nábytku.
Krok 12
Při zařizování ložnice nezapomeňte na osvětlení. Hlavním světlem je samozřejmě centrální světlo, mimo něj do ložnice patří i další světla, které navozují atmosféru a umožňují vám číst bez rizika poškození zraku. V ložnici proto zužitkujete i stojací lampu anebo nástěnné osvětlení, které vhodně osvětluje zajímavé dekorace.
Krok 13
Důležitou součástí ložnice jsou i různé nástěnné dekorace (obrazy), pokojové rostliny a bytové textilie. Aby i malý prostor působil vzdušně, s dekoracemi to nepřehánějte. Obrazy volte spíše jemné a uklidňující, podtrhující atmosféru pokoje. Nebojte se pokojových květin, i ty v ložnici mají své místo. Povlečení, potahy, záclony i závěsy vybírejte nejen podle vašeho stylu, ale také i podle designu ložnice.
Krok 14
I když by se mohlo zdát, že zařízení útulné a funkční ložnice je jednoduché, není tomu tak. Není proto ostuda nechat si poradit u odborníka. Jestli tedy chcete mít vskutku pěknou ložnici, kde se vám bude dobře spát, nechte si poradit bytovým architektem anebo interiérovým designérem.
V ložnici se vyhněte televizi, počítači, pracování a různorodosti nábytku.
Pro zdravé spaní do ložnice nedávejte žádné depresivní obrázky.
Barvy v ložnici by měly uklidňovat. Světlé barvy zvětšují prostor. V případě, že ložnice směřuje na sever, měla by být vymalována teplými barvami a naopak.