Jak vybrat podkladový rošt pod matraci | rady
Jak vybrat podkladový rošt pod matraci | rady. I se sebelepší postelovou matrací je výsledný efekt mizerný, když je pod matrací zcela nevhodný podklad. Věděli jste, že dobrý výběr roštu může významně prodloužit životnost vaší matrace? Matrace i rošt tvoří ve skutečnosti kompaktní celek. Podle odborníků rošty ovlivňují kvalitu a zdravé spaní až z jedné třetiny. Správný výběr roštu pod matraci je proto důležitý. Nevíte si rady s jeho výběrem, poradíme vám.
Co je potřeba
• Znát typ matrace
• Velikost matrace a postele
• Vědět kolik peněz investovat
• Peníze
• Znát svou váhu
• Možná i brýle
• Matraci a postel
Krok 1
V prvé řadě je potřebné si uvědomit, jak velký rošt potřebujete. Tuto skutečnost ovlivňuje velikost postele, a také i to, zda se jedná o manželskou anebo jednoduchou postel. Možná vás láká zvolit si u manželské postele pouze jeden rošt, ale nedělejte to. Pro větší komfort si vyberte raději rošty dva.
Krok 2
Dalším důležitým faktorem ovlivňující výběr roštu je vaše váha. Rošty se nejvíce vyrábí s nosností od 80–130 kil, ale existují samozřejmě i s větší nosností.
Krok 3
Kolik chcete do postelového roštu investovat? Na trhu jsou totiž dostupné rošty za 1000 korun, ale také i za 18 000 korun. Nutno říct, že za 1000 korun žádnou slávu nečekejte.
Krok 4
Ne každá matrace může být zkombinována s každým roštem. Plný podklad (tedy plná dřevotřísková deska) se snese pouze s pružinovou matrací. Deska není nikterak vzdušná, nenabízí příliš velký komfort, problémy tu jsou i s hygienou a odpružením. I proto se dnes pevný jednolitý podklad již skoro nepoužívá. Laťkové rošty tvoří jednoduchý základ. Laťky jsou vyrobeny ze smrkového dřeva a jsou spojeny textilní páskou. Mezi jednotlivými laťkami nesmí být mezera větší než pět centimetrů. Proč? Při větších mezerách (nad 6 cm) hrozí nejenže diskomfort (nepohodlí), ale také deformita matrace, což neprospívá ani zdravému spaní, ani životnosti matrace. Nejlepšími rošty pro taštičkové matrace jsou však husté lamelové rošty, které pozitivní vlastnosti matrace ještě více podpoří. Matraci i s roštem je dobré dohromady vyzkoušet.
Krok 5
Podle čeho ještě dále vybírat rošt? Kvalitní rošty vybírejte podle počtu lamel a šířky mezer. Mezery mezi jednotlivými laťkami by neměly přesahovat 4 cm. Šířka jednotlivých lamel, nebo latěk, může být rozličná. Kvalitní rošty se však skládají z minimálně 28 lamel.
Krok 6
Vybírejte i podle typu roštu. Nejjednodušší dělení roštů je pevný, laťkový a lamelový. Nejkvalitnější jsou lamelové rošty, ale i těchto roštů je hned několik druhů. Vybírat si můžete mezi pevně připevněnými lamelovými rošty, pružnými (výkyvovými) lamelovými rošty, lamelovými rošty s manuálním polohováním hlavy, lamelovými rošty s manuálním polohováním hlavy a nohou, elektricky polohovatelnými lamelovými rošty.
Krok 7
Hledáte rošt do postele s úložnými prostory? Pro takové postele jsou pak nejvhodnější lamelové výklopné rošty.
Krok 8
Pokud hledáte rošt do kovové postele, můžete si vybrat kovový rošt. Tyto rošty se opět vrací do módy a zdají se obzvláště vhodnými do kovových postelí.
Krok 9
Výběr roštu podle zdraví a věku. Lamelový rošt vybírejte i podle svých zdravotních problémů. Nejpohodlnější je elektrické dálkové ovládání roštu. Při problémech se zády dozajista oceníte takové rošty, jež se vám přizpůsobí. Takovými jsou pružinově připevněné rošty, rošty s lamelami ukrytými ve výkyvných plastových anebo kaučukových pouzdrech. Některé rošty pak umožňují ještě mnohem více, takové rošty jsou speciálně v oblasti beder vyztuženy a je zde dokonce i možnost nastavení. Dobré jsou i rošty s polohováním pod hlavou i pod nohama.
Krok 10
Výběr roštu podle způsobu spánku i zájmů, které v posteli provádíte. Pokud spíte na boku, jistě oceníte lamelový rošt s ramenní kolébkou. Jestli si v posteli rádi čtete, díváte se na televizi anebo občas i pracujete, určitě se vám bude hodit polohování pod hlavou.