jaktak.cz

Jak pěstovat jitrocel | rady

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat jitrocel | rady. Jitrocel jednou z našich nejznámějších léčivých bylin. Kromě toho také i velice rozšířený plevel. Jitrocel roste volně na poli, rumištích anebo u příkopů. Naleznete jej po celém světě. Jitrocel sám o sobě představuje více než 200 druhů, přičemž u nás v Česku jich naleznete asi 6. Ptáte se, když je to plevel, tak proč jej pěstovat? Jeho účinky a využití jsou tak široké, že je poptávka po jitroceli v současné době veliká, a tak se jeho pěstování rozhodně vyplatí. Ve velkém jej vykupují farmaceutické i kosmetické společnosti.

Co je potřeba

půdu bohatou na přísun živin
hnojiva
semena či osivo jitrocele
vlastní ruce

Krok 1

Pěstování jitrocele není vůbec náročné. Jitrocel je velice přizpůsobivou rostlinou. Pro jeho pěstování potřebujete půdu, kterou zbavíte plevele a která má dostatečný přívod živin. Nejvíce ji vyhovuje slunné místo, ale pozor pokud je velmi teplé a suché, snižuje to jeho výnos. Ideální prostředí je tedy takové, kde dochází přibližně k 500 mm srážek za rok. Půdu má rád hlinitou anebo hlinito-písčitou.

Krok 2

K sázení potřebujete kvalitní osivo jitrocele. Tato semena jitrocele pak sázíte do řádků ve vzdálenosti cca 30 až 40 cm od sebe. Semena jitrocele vysévejte v dubnu.

Krok 3

V průběhu růstu jej můžete přihnojovat fosforečnany, hnojivo N zbrzdí kvetení jitrocele, což je žádoucí. V průběhu růstu je zapotřebí půdu odplevelovat.

Krok 4

Jitrocel sklízejte několikrát do roka. Sklízí se semena jitrocele, ale ještě více jeho listy, které se pak následně suší na slunci v max. 5 cm vrstvě a dosušují se ve vzdušných prostorech. Sklízí se ještě dříve, než vykvete. Jitrocel u nás kvete obvykle od května do října. Listy se doporučují sbírat v období od května do konce srpna. Sběr se doporučuje ve slunných dnech a ideálně okolo 14. hodiny. Dávejte si pozor, abyste listy zbytečně nepomačkali. Listy se trhají rovnou u země. Sklidit jitrocel v průběhu jednoho roku stihnete tak 3x – 4x.

Krok 5

Pokud zasadíte jitrocel v dubnu, ještě ten rok stihnete listy jitrocele posbírat celkem 3x. Jeden ar jitrocele vám tak za jeden rok dá 40 kilogramů této drogy.

Krok 6

Jitrocel je trvalka a můžete ji bez obav pěstovat na jednom stanovišti po dobu 2 – 5 let.

Jitrocel je velmi léčivá bylinka, která se používá k výrobě léků na astma, kašel či zlepšení dýchání. Jitrocel je ale velice dobrý při řešení popálenin, ekzémů, hojení ran, k zastavení krvácení anebo ke zlepšení trávení. Hojně se užívá i v kosmetickém průmyslu, protože jitrocel má silné protizánětlivé a antibiotické účinky. V pleťové kosmetice tedy hojí, uklidňuje a pomáhá řešit akné. Kromě toho však jitrocel můžete užít i v kuchyni. Hodí se totiž do salátů, polévek i k zabalení do závitků a smažení.

Pozor dejte na mšice, které mohou jitroceli velice ublížit. Pokud jej mšice napadnou je zapotřebí použít adekvátní postřik např. Calypso 480.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-jitrocel-rady.html