Jak srovnat hypoteční úvěry u hypotečních bank | rady
Jak srovnat hypoteční úvěry u hypotečních bank | rady. Dosáhnout na vlastní bydlení mnohdy bez hypotéky není jednoduché, ba dokonce bez vlastních úspor nereálné. Hypoteční úvěry na trhu se liší úrokovou sazbou, dobou splácení, výší hypotéky, podmínkami refinancování hypotéky, účelovostí nebo výší poplatků, které je nezbytné hypoteční bance za zřízení a vedení hypotečního úvěru uhradit. Vyznat se v široké škále nabídek hypoték a vybrat u hypoteční banky nejvýhodnější hypoteční úvěr lze nejlépe metodou komparace, tedy srovnávací metodou. A tady je postup.
Krok 1
Rozdíly mezi hypotékami jsou leckdy značné. Neměli byste ale hledět jen na úrokovou sazbu. Také úrokovou sazbu hypotéky určuje, kolik finančních prostředků budete pro nákup nemovitosti potřebovat. Můžete mít hypotéku na 100 % hodnoty zastavené nemovitosti, nebo použít i vlastní úspory a hypotékou dofinancovat zbylou část. Čím vyšší rizikovost pro hypoteční banku, tím vyšší úrokové sazby pro vás. Například hypotéka bez dokládání příjmu je pro banku riziková, proto je úroková sazba vyšší než úroková sazba klasické hypotéky u téže hypoteční banky.
Krok 2
Pro srovnání hypoték můžete zvolit dvě metody. Každá z nich má své přednosti i nevýhody. Nejjednodušší bude, pokud pro srovnání hypoték u hypotečních bank použijete nejprve internet. Pamatujte ale, že ne všechno může být na internetu zveřejněno, hypoteční banky mají vždy nějaký trumf pro potenciálního zákazníka při osobní návštěvě v pobočce banky.
Krok 3
První metoda je srovnání hypoték pomocí srovnávacích kalkulaček hypoték. Srovnávací kalkulačky hypoték mapují nabídky účelových hypotečních úvěrů, zobrazují je do přehledných tabulek, máte k nim přístup online. Hypoteční kalkulačky nabízejí zejména webové stránky specializující se na finance a zpravodajství ze světa peněz, soukromé společnosti a někdy i samotné hypoteční banky – obvykle pro srovnání různých typů hypoték téže hypoteční banky. Hypoteční kalkulačky jsou ale nástrojem k výdělku třetích stran – pokud uzavřete hypotéku podle hypoteční kalkulačky, provozovatel webové stránky s hypoteční kalkulačkou dostane od banky provizi. Říká se: Důvěřuj, ale prověřuj. A tady to platí dvojnásob.
Krok 4
Druhá metoda je náročnější, ale zato spolehlivější. Takovou tabulku si vytvoříte sami např. v Excelu, navštívíte webové stránky bank poskytujících hypotéky a do tabulky zapíšete všechny zjištěné údaje. Je to sice pracné, ale můžou se vám naskytnout speciální akce na hypotéky, které vám naprogramovaná hypoteční kalkulačka nezobrazí. Objevíte např. nižší úrokovou sazbu hypotéky, snížení poplatků za zřízení hypotéky nebo jinou nabídku, která bude časově omezená.
Krok 5
Nastává vyhodnocení nasbíraných poznatků. Jste-li v této fázi postupu, jistě jste sami zjistili, že úroková sazba poskytovaných hypoték není vždy to nejdůležitější. Vylučovací metodou seškrtejte v tabulce vše, co vám nevyhovuje (např. 50 % doplacení hodnoty nemovitosti, vysoké poplatky za vedení hypotečního úvěru apod. – podle vašich kritérií).
Krok 6
Nyní jste připraveni k tomu, abyste hypoteční banky navštívili osobně a seznámili se se všemi podmínkami. Jak jsem uvedl výše, hodláte uskutečnit obchod – půjčíte si peníze od hypoteční banky formou hypotečního úvěru, za to hypoteční banka vydělá na úrocích a poplatcích. Je to poptávka a nabídka, buďte proto připraveni smlouvat, hypoteční poradkyně banky vám může nabídnout nějakou výhodu, o které dosud není na webu hypoteční banky zmínka – lepší úroková sazba podle vašich příjmů, spolupráce s developerem, u kterého byt či dům hodláte kupovat apod.