jaktak.cz

Jak pěstovat celer | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak pěstovat celer | rady. Po mrkvi a petrželi je celer tou nejpoužívanější kořenovou zeleninou v kuchyni. Celer by proto neměl chybět na žádné zahrádce. Jenomže, není celer jako celer. Známe hned několik druhů celerů (bulvový, řapíkatý, naťový) a každý z nich požaduje při pěstování něco trochu jiného. Pokusím se vám poradit, jak na pěstování každého z nich.

Co je potřeba

semena - osiva celeru
půdu
skleník
truhlík
půdu
vodu
hnojivo
zahradní náčiní
vlastní ruce

Krok 1

Nejběžněji se u nás pěstuje bulvový celer, pak řapíkatý celer a nejméně celer naťový. Ve své podstatě je jedno jaký celer chcete pěstovat, důležité je vždy začít včas s výsevem. To proto, aby sazeničky, které později přesadíte do zahrady, měly čas vyrůst.

Krok 2

Semena celeru vyséváme již v únoru, nejpozději na počátku března u všech druhů celeru (tedy bulvového, řapíkatého i naťového). Semínka celeru nám totiž klíčí 2 – 3 týdny v teple pohybujícím se mezi 15 – 20°C. Tuto fázi můžete obejít pouze tak, že si v květnu sazeničky koupíte. Sazeničky se nesmí nachladit, jinak z nich už nic pořádného nevzejde.

Krok 3

Pěstujete-li bulvový celer, dostatečně silné sazenice vysaďte do záhonu až po zmrzlých mužích. Sazenice jsou totiž velice choulostivé na chlad. Pokud by tedy byly vysazené před 12. květnem, mohly by umrznout. Pěstování naťového celeru se také podobá pěstování bulvového celeru. Po prvních mrazících naťový celer seřízněte na výšku 3 cm a zakryjte slámou, či chvojím. Takto může naťový celer přečkat zimu a na jaře se znova obrazit.

Krok 4

Sazenice bulvovitého celeru sázejte v rozestupech 30 x 40 cm do brázd hlubokých cca 20 cm. I u řapíkatého celeru potřebujete předpěstované sazenice, které zasazujete v 50 cm rozestupech do 20 cm hloubky. Po zasazení pak sazenice důkladně zalijte.

Krok 5

Po celou dobu růstu potřebuje celer dostatečnou zálivku. Půda musí být neustále vlhká. Pozor však, nikdy nezalévejte listy (jinak riskujete onemocnění celeru). Celer bulvovitý je zapotřebí pravidelně okopávat. Připraven na sklízení bude přibližně 200 dní po výsadbě, sklízí se s prvními příchozími mrazíky. První menší bulvy je však možné sklízet již v červenci. U řapíkatého celeru sklízíte pak vyvinuté listy. Špičky listů odřežte, ty se nejedí. Zralý je o 30 dní dříve, než bulvový celer. Pěstujete-li naťový celer, jeho nať se sklízí v průběhu vegetace a užívá se čerstvá i sušená.

Krok 6

Použití celeru: Celer je zelenina, která nás doprovází již od Starého Egypta. Už tehdy si lidé uvědomovali jeho pozitivní zdravotní účinky na lidský organismus. Celer obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových látek (jako např. vitamíny B1, B2, PP a C), dále také obsahuje velké množství léčivých látek, které mají močopudné účinky, tiší bolest nebo podporují trávení. Mimo to je také i afrodiziakem. Spolu s mrkví a petrželí se celer přidává do polévek, pod hovězí pečeni, k přípravě vařeného nebo syrového salátu. Celerovou nať i semeno celeru můžete použít jako součást kořeninových směsí pro grilování.

Jestli si chcete zajistit dobrou úrodu bulvovitého celeru, přihnojujte půdu ledkem amonným smíchaným s vápencem, případně ředěnou močůvkou, v poměru 1:8 co 14 dní.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-celer-rady.html