jaktak.cz

Jak na plochou nohu | rady

Složitost: Složité
Cena: 1001 - 5000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak na plochou nohu | rady. Aby chůze nebolela, je zapotřebí, aby na noze byla příčná i podélná klenba. Pokud je některá z nich porušena, trápí dotyčného občasné, ale mohou být i trvalé (někdy až nesnesitelné) bolesti. Ty se objevují po větší zátěži nohou, tedy delší chůzi anebo dlouhodobém stání. Kromě bolesti nohou je doprovází i bolesti v bederní oblasti. Pokud tedy nechceme trpět, měli bychom pro své nohy něco udělat. Dobrou věcí je prevence, ale pokud už problém máme, je důležité jej řešit.

Co je potřeba

  • boty dřeváky
  • sprcha
  • písek
  • kuličky
  • židle
  • ručník

Krok 1

Všeobecně můžeme plochou nohu ovlivnit pomocí vhodné obuvi, nošením ortopedických vložek, redukcí váhy, pravidelnou večerní sprchou, při níž střídáte teplou a studenou vodu, masážemi nohou, zvýšenou úlevovou polohou noh, chůzí na boso po nerovném terénu a hlavně léčebný tělocvik (chůze po zevní straně chodidla, plavání s ploutvemi a podobně).

Krok 2

Vhodná obuv by měla mít hlavně správně zhotovenou stélku, střední podpatek a volnou prostornou špici. Materiál boty musí být prodyšný, lehký a poddajný.

Krok 3

Cviky není dobré zkoušet najednou, ale pěkně postupně za sebou. Cviky na ploché nohy je chůze po špičkách, chůze po hranách chodidel, turecký sed, chůze po patách.

Krok 4

Pomůže vám i procházka v písku. Pokud plochými nohami trpí vaše dítě, pošlete jej hrát na písek a zujte mu před tím boty.

Krok 5

Cvičením vleže proti ploché noze je cvik, při němž roztahujete od sebe prsty. Dalším cvikem je i natahování chodidla do tenké špičky. V dané poloze byste měli vydržet tak deset sekund a následně uvolněte.

Krok 6

Další cvičení můžete provádět na židli. Posaďte se na její okraj, a to tak, že nohy budete mít snadno celou ploskou na podlaze a kolena jsou v ohybu 90 stupňů. Dejte tlustý ručník na podlahu tak, aby přední část nohou byly na ručníku, a snažte se uchopit ručník prsty u nohou. Zkuste ručník nařasit a zvedat.

Krok 7

Rozsypte na zem hrst kuliček a pomocí nohou je sbírejte do kyblíku. Ideální je, když si k tomu sednete, to proto, abyste neměli křivá záda. Nohy při zvedání kuliček střídejte.

Krok 8

Stoupněte si bosky na rovnou podlahu s mírně rozkročenýma nohama na šířku jedné stopy. Představte si, že jste na pláži a snažte se jakoby nabírat písek mezi prsty. Vždy jej jakoby chytněte, zůstaňte tak na 30 sekund, a pak povolte.

Krok 9

Noste dřeváky anebo zdravotní korkové boty. Tyto boty by měly být ale vskutku zdravotní, zakoupené ve zdravotních potřebách anebo v lékárně. Je důležité, aby šlo o dřevák ve formě tzv. nazouváku, bez zajištěné paty, tak totiž dochází k tomu, že jste podvědomě nuceni sevřít prsty nohy a síť svalů chodidla k základně boty. Tak dochází k posílení svalů a klenba nohy zůstává neporušená. Tyto boty proto nosí zdravotní sestry, kuchaři, servírky a další lidé, jež stojí na nohou celý den.

Rozhodně svým dětem nedávejte tzv. croxy a manšestrové papuče na běžné a celodenní chození ve třídě. Croxy stojí možná pár korun, ale kromě plísně jsou nebezpečné právě pro totální zborcení klenby. Manšestrové papuče zase rádoby vyhovují učitelům a školním podlahám, nicméně jsou také i jedním z největších likvidátorů dětské zdravé klenby.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-na-plochou-nohu-rady.html