Jak pěstovat brokolici | rady
Jak pěstovat brokolici | rady. Pusťte se do pěstování brokolice! Brokolice je zdravý druh kapusty s velkým množstvím vitamínů a minerálů. Působí proti toxinům a chrání před rakovinou. Nejúčinnější brokolice je syrová, vařením se v brokolici znehodnocují cenné látky. Pěstování brokolice je méně náročné než pěstování květáku. Důležité je dodržování zásad při hnojení.
Krok 1
Pěstování brokolice
Pěstování brokolice není náročné jako pěstování jiných košťálovin, třeba květáku. Lépe snáší vyšší teploty v létě a nižší na podzim. Brokolice vyžaduje hlubokou, hlinitopísčitou, humózní půdu s obsahem vápníku a dostatkem organických látek. Vyžaduje hnojení, ideální hnůj nebo kompost. V kyselé půdě může být brokolice napadena nádorovitostí kořenů.
Krok 2
Vysévání nebo sadba brokolice
Semena brokolice vyséváme v přímém výsevu nebo pěstujeme z klasické sadby. Předpěstované sazenice z lednových a únorových výsevů se vysazují koncem dubna (sklizeň v červnu), pro pozdní letní sklizeň se brokolice vysévá koncem května až v polovině června (sklizeň brokolice v září). Brokolice potřebuje hodně místa, vysazujeme proto do sponu 60 x 60 cm. Nezbytná je pravidelná závlaha.
Krok 3
Hnojení brokolice
Brokolice kumuluje dusičnany, a proto bychom měli při hnojení dodržovat doporučené dávky dusíku. Celková dávka dusíku včetně přihnojování by neměla činit více než 20g/m2 . Platí, že se má na podzim dodat hnůj, povápnit dolomitickým vápencem a přidat do půdy dávku 6,5 g/m2 P2O5 a 45g/m2 síranu draselného. Brokolice nemá ráda chlor.
Krok 4
Odrůdy brokolice
CALABRESE: Remontující (obrůstající) odrůda brokolice stonkového typu pro postupnou sklizeň růžic. Rostlina je v dospělosti bohatě větvená, středové růžice mají průměr 8 - 10 cm, boční - vyrůstající z paždí listů - jsou drobnější. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 80 - 120 dní. Brokolice Calabrese je ceněná hlavně díky svému vysokému obsahu vitamínů, hlavně C, E, a A. FELLOW F1: Osvědčený hybrid brokolice vhodný pro celoroční pěstování. Lze jej pěstovat z rané výsadby pod folií. Po sklizni hlavních růžic dorůstají i růzičky z bočních výhonů, které jsou menší, ale dostatečně pevné. Vegetační doba je 85 – 90 dní od výsadby. LORD F1: Hybridní odrůda brokolice vhodná pro celoroční pěstování, vegetační doba je cca 80 – 90 dní. Poskytuje velmi kvalitní, pevnou a kompaktní růžici. LUCKY F1: Osvědčená poloraná hybridní odrůda brokolice pro jarní, časně letní a podzimní sklizně. Rostlina je středně vysoká, s pevnou klenutou růžicí s jemnými poupaty. Hybrid je vhodný pro přímý konzum i průmyslové zpracování. Vegetační doba od výsevu do sklizně je 71 dní. Vyznačuje se vysokou tolerancí k houbovým chorobám. CEZAR: Brokolice vhodná pro přímý konzum i mražení. Vysévá se na záhon během dubna či května. Úrodu je možné sklízet na konci srpna. Brokolice Cezar je velice chutná odrůda, zároveň odolná vůči chladu. Brokolice MIRANDA je polopozdní odrůda, určená k podzimnímu pěstování pro přímý konzum. Rostlina je vyšší a vytváří velkou, fialovou růžici na centrálním výhonu. Vegetační doba od výsadby je 95 –105 dnů.
Krok 5
Využití brokolice
Brokolice je zdravá a chutná. Brokolice je bohatá na vitamin C, (beta-karoten (provitamin A), vitamin E, vitamin B1, kyselinu listovou (B9) a vitamin B2, z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Bohatá je samozřejmě i na vlákniny. Podle posledních studií brokolice chrání lidský organismus proti volným radikálům, toxinům a rakovinotvorným látkám. Látky obsažené v brokolici dokážou "opravit" DNA v buňkách, čímž zabraňují rakovinnému bujení. Brokolice má mimořádně pozitivní vliv na snížení rizika zhoubné rakoviny prostaty. Pro zachování cenných látek je lepší brokolici tepelně zpracovat v páře než vařením. Jíst se dá i syrová.
Vykvetením se brokolice znehodnocuje.