Jak doma pěstovat zelené koření | rady
Jak doma pěstovat zelené koření | rady. V zeleném koření spatřovali naši předkové především zjara záruku dobrého zdraví. I když nás už netrápí jarní únava z avitaminózy tolik jako je, pořídit si do kuchyně malou zahrádku bylinek není špatný nápad. Stačí pár květináčů a trocha péče. Zelené koření pěstované v kuchyni plní tři funkce: kuchyň ozdobí a provoní, vylepší chuť připravovaných pokrmů a navíc jejich použití bude působit příznivě na naše zdraví. Zřízení bylinkové zahrádky má vedle přímého užitku i příznivý vliv na naši psychiku. Pokud pověříme péčí o rostlinky dítě, vhodně tím formujeme jeho vztah k přírodě.
Co je potřeba
sazenice bylinek
květináče
zahradnický substrát
Krok 1
Většina kuchyňských oken v našich bytech je orientována buď na východ, nebo na západ. Okenní parapety v zimě a okenní římsy v létě jsou pro pěstování zeleného koření skoro ideální. Ve výškových domech však můžeme rostlinky venku za oknem pěstovat, jen pokud nebydlíme výše než ve čtvrtém poschodí. Výše už je proudění vzduchu příliš silné a rostlinkám nesvědčí.
Krok 2
Pěstovat je můžeme v obyčejných květináčích, každý druh zvlášť, nebo je sesadit do truhlíků. Tak můžeme vedle petrželky pěstovat kerblík a bazalku, vedle tymiánu se zase bude dobře dařit majoránce, dobromysli či mátě peprné. Většina druhů vyžaduje lehkou humózní půdu. Nikdy je nehnojíme průmyslovými hnojivy, ale buď použijeme granulované přírodní hnojivo, nebo kompost.
Krok 3
Bylinky můžeme pěstovat ze semínek, v tom případě je vyséváme už koncem února nebo začátkem března. Praktičtější je ale koupit sazeničky v květinářství, zahradnictví nebo v nějaké specializované prodejně. Daleko dříve můžeme začít sklízet. Ovšem raději nebereme zelené koření v květináčích, které bývá počátkem léta nabízeno v potravinářských řetězcích. Tyro rychlené rostliny obvykle nepřežijí první ostříhání a nesnesou přesazení do humózní půdy. Ani k tomu primárně nejsou určeny.
Krok 4
Sklízíme vždy stříháním, ale opatrně, abychom rostlinku nezbavili všech lístků a nezahubili ji. Jako přísada do pokrmů nám ostatně většinou stačí pár lístků vzácnější bylinky. Sklizené koření sekáme ostrým nožem. Ve větším množství se konzumuje jen petrželka a pažitka, s čímž počítáme a prostě jí pěstujeme větší množství.
Krok 5
BAZALKA PRAVÁ. Jedná se o nejvoňavější zelenou bylinku. Naše prababičky na ní oceňovaly i schopnost odpuzovat hmyz a mouchy, což je zajisté vlastnost, kterou oceníme i v supermoderní kuchyni, zvláště chceme-li v létě vařit při otevřeném okně. Bazalka nesnáší mrazíky a miluje teplé slunné stanoviště. Kupovaná sazenička by měla být vysoká kolem osmi centimetrů. Vysazujeme vždy dvě sazenice vedle sebe, další pár, rozhodneme-li se pro velkovýrobu bazalky, by měl být vzdálen nejméně třicet centimetrů. Bazalka se stala synonymem dobré pohody.
Krok 6
PAŽITKA
Při pěstování v květináči nám velký užitek z pažitky coby trvalky nekyne, protože omezené živiny v květináči časem oslabí rostlinu, listy jsou stále tenčí a řidší. Proto se vyplatí si zjara koupit čerstvý dělený trs jako sazenici. Přidáváme ji až do hotových pokrmů, protože teplem ztrácí silice a mírně hořkne.
Krok 7
PETRŽEL ZAHRADNÍ
Kadeřavá petržel jako zelené koření je poměrně náročná na kvalitu půdy. Vyžaduje kyprou zeminu s dostatkem živin. Při pěstování ze semene mějme na paměti, že vzchází velmi pomalu, až za tři týdny po výsevu. Pro kuchyňské účely můžeme nať rychlit i ponořením vrcholků kořene do teplé vody. Zásobní látky v kořeni stačí k růstu nati.