Jak pěstovat meloun | rady
Jak pěstovat meloun | rady. Meloun je teplomilný a nesnáší kolísání teplot, pěstování melounů je proto vhodné v teplejších oblastech. Pěstovat meloun můžeme ale i v našich podmínkách. Teploty při klíčení semena melounu obvykle nesmí klesnout pod 15°C. Nejčastěji pěstujeme dva druhy melounů - meloun vodní a meloun cukrový. Meloun vodní má zelenou kůrku a červenou vodnatou dužninu. Meloun cukrový, zvaný též honeydew, je menší a má dužinu žluté barvy.
Krok 1
Stanoviště pro melouny
Meloun vodní a meloun cukrový pěstujeme podobně jako salátové okurky. Potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus. Při pěstování melounů můžeme použít černou netkanou textilii, která kumuluje teplo. Melouny můžeme samozřejmě pěstovat ve skleníku. Pozemek by měl být na slunném místě, nejlépe orientovaný na jih. Melouny můžeme pěstovat jako tykve přímo na kompostu. Půda by měla být bohatá na živiny, základem je kompost nebo uzrálý hnůj.
Krok 2
Pěstování melounu ze semen
Semena melounu vysévejte koncem března až v dubnu. Sejte po 2 – 3 semínkách přímo do květináče nebo kelímku. Optimální teplota pro klíčení semen melounu je 22°C. S otužováním sadby začněte v květnu. Melouny vysazujeme do prohřáté půdy v polovině května, ideálně do sponu 1 x 1 m. Roubované melouny vyžadují spony 1,5 x 1,5 m. Melouny jsou náročné na dostatek světla a vláhy, zaléváme odstátou vodou večer. V mimořádně horkých dnech melouny zaléváme i dvakrát či třikrát denně. Zaléváme častěji menším množstvím vody.
Krok 3
Péče o melouny
Na konci června a začátku července začínají melouny kvést. Květy melounů opyluje hmyz. Pěstujeme-li melouny ve skleníku, opylujeme štětečkem, kterým přeneseme pyl na bliznu. Pokud melouny nepěstujeme za pomocí textilie, půdu pravidelně okopáváme a zbavujeme plevele.
Krok 4
Sklizeň melounů
Melouny sklízíme na konci léta. Zralý meloun poznáme podle dunivého zvuku při poklepání, podle vůně a usychající stopky, která tvoří klasickou kličku. Meloun vodní i meloun cukrový mají podobné nároky na pěstování, meloun cukrový má o 20 dní delší vegetační období.
Odrůdy melounu
Velmi ranou odrůdou vodního melounu je ZOBOR F1, která snese i chladnější podmínky. Melouny mají hmotnost zhruba 5 kg. Odolný vůči chorobám a nepříznivým podmínkám je např. odrůda vodního melounu LAJKO II F1 s růžovou dužinou. Kantalupe je odrůda melounu cukrového pocházející z Asie, která má sladkou dužinu a voní jako ananas. Odrůdu Gallia spolehlivě poznáte, slupka plodu je rozpraskaná jako kůra stromu. Pod odrůdou melounu cukrového zvanou Honeydew si představte meloun s jemnou chutí a světle zelenou dužinou. Známé jsou odrůdy Ogen z Izraele a Charentais s oranžovou dužinou a zelenobílou slupkou.