jaktak.cz

Jak vybrat auto pro vaši ratolest | tipy

Složitost: Mírný
Cena: Více než 20000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vybrat auto pro vaši ratolest | tipy. Většina osmnáctiletých s obtížemi projde zkouškou v autoškole, proto je postupné získávání sebejistoty za volantem pro ně tak důležité. Je sice pravda, že má váš potomek – řidič začátečník – daleko blíže ke zničení vašeho rodinného vozu než kterýkoli jiný člen rodiny, ale to je přesně ten důvod, proč mu pořídit co možná nejbezpečnější automobil. Při nehodě, zaviněné nezkušenými řidiči, kteří se neumějí dobře vypořádat s krizovou situací, dochází mnohem častěji ke smrtelným následkům. Vaše ratolest bude zřejmě dávat přednost stylu jízdy nad bezpečností, nesmíte však zapomenout na to, že peníze byste mohli do nového vozu investovat jen jednou. Samozřejmě nemusíte za automobil utratit všechny rodinné úspory, při nákupu však zvažte následující faktory.

Krok 1

Velikost znamená bezpečnost

Obzvláště pro začínajícího řidiče může znamenat velikost auta při havárii rozhodující čáru mezi životem a smrtí. Americká studie IIHS potvrzuje, že z 16 aut s vysokou mírou úmrtnosti řidičů je 11 malých. Auto by mělo ideálně vážit alespoň 1.65 tuny, což vyřazuje kompaktní vozy a většinu malých modelů. Nezapomeňte, že malé auto, které má sice dobré výsledky v nárazových testech, může být hodnoceno jako bezpečné, avšak pouze při nehodě s podobně velkým vozidlem. Větší vozidlo je proto bezpečnější při jakékoli nehodě. Větší vozidlo tedy ano, ale zase to nepřežeňte. Například SUV je hůře ovladatelný v krizové situaci, a to i přesto, že většina automobilů z této skupiny má nízkou míru úmrtnosti řidičů. Obzvláště nebezpečné pak můžou být starší ojeté SUV vozy bez elektronické kontroly stability, neboť tato auta mají větší tendenci k převrácení se.

Krok 2

Ano, rychlost zabíjí. Nezapomeňte na to, že mladí řidiči si rádi užívají rychlou jízdu a nebojí se za volantem riskovat. Proto je k tomu ještě víc nesměřujte tím, že jim koupíte auto s vysokým výkonem. Máte-li volbu, vyberte auto s méně PS raději než sportovní verzi. Zase ale nekupujte auto moc pomalé, to by mohl mít váš začátečník problémy s předjíždením. Nejbezpečnější jsou vozidla, která zrychlí z 0 na 100 km/h za osm až jedenáct sekund.

Krok 3

Odolnost proti nárazu

Při koupi jakéhokoliv vozu se vyplatí dát na výsledky nárazových zkoušek. Co se výbavy týče, autu by rozhodně neměly chybět airbagy na místě řidiče i spolujezdců a ABS, systém, díky kterému by se neměly zamknout brzdy v případě prudkého brzdění. Boční a okenní airbagy, které jsou určené k ochraně hlavy, jsou také doporučované. Elektronická kontrola stability vám zase pomůže vyhnout se nehodám, jelikož se aktivuje, když řidič začne ztrácet kontrolu nad svým vozem, například na zledovatělém povrchu. 

Krok 4

Cena

Je jasné, že každý rodič by nejraději do auta, které bude dost možná na odpis relativně brzy, investoval co možná nejméně. Ojetá vozidla se zdají být ideálním řešením, vozy staré tři až čtyři roky však už většinou nemívají to nejnovější bezpečnostní vybavení. Když seženete starší model se všemi důležitými bezpečnostními vlastnostmi, klidně můžete ušetřit. Pokud si zkrátka nemůžete dovolit to nejbezpečnější auto, kupte alespoň to nejbezpečnější, které si dovolit můžete.

Sjednání povinného ručení přes Suri Vám pak umožní porovnat nabídky různých pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-auto-pro-vasi-ratolest-tipy.html