Jak vybrat gril | rady
Jak vybrat gril | rady. Jak vybrat gril? Uvažujete nad koupí grilu, ale nevíte si rady, který si v takové nabídce grilů vybrat? Pak vám možná pomůžou následující řádky. Zaměříme se na základní hlediska, na která při výběru grilu myslet.
Krok 1
Zvažte typ grilu
Rozlišujeme tři nejběžnější typy grilů. Elektrické grily, plynové grily a klasické grily na dřevěné uhlí. Zatímco grily na dřevěné uhlí jsou náročné na údržbu a čištění, nabízejí nezaměnitelnou, výraznou chuť připravovaných pokrmů. Elektrické grily jsou vhodné pro grilování v chladnějších obdobích i v uzavřených prostorách. Nevýhodou samozřejmě je potřebnost elektrické sítě v místě grilování. Plynové grily mají snadné zažehnutí, jednoduchou obsluhu i údržbu a jídlo je zdravější. Plynové grily se prodávají jako lávové grily, grily s RGS technologií s keramickými hořáky a kontaktní grily s kovovým profilem, který umožňuje rovnoměrně rozptylovat teplo po celé ploše. Na trhu koupíme i čtvrtý typ - vodní grily, u kterých se grilované pokrmy ohřívají ve směsi vodní páry, tepla a dýmu.
Krok 2
Jak často budete gril používat a pro kolik lidí budete grilovat
Při častém grilování s rodinou či přáteli se vyplatí investovat do kvalitnějšího grilu, který nevyžaduje tolik údržby. Grily na dřevěné uhlí jsou na údržbu a čištění samozřejmě nejnáročnější. Jestliže budete grilovat pro více lidí, vyplatí se zamyslet se nad koupí grilu s větší varnou plochou. Mobilita grilu a náročnost složení grilu včetně jeho manipulace jsou dalšími aspekty, které je třeba zohlednit. Tam, kde budete grilovat, byste měli dbát i na to, abyste zbytečně neobtěžovali sousedy kouřem.
Krok 3
Kolik času jste ochotni věnovat přípravě jídla
Praktické jsou grily multifunkční, které nabízejí zároveň dva či více způsobů grilování. Lze grilovat na grilovací mřížce, na grilovací desce z leštěného kamene nebo na grilovací jehlici. Pamatujte na doplňky, jako jsou odkládací plochy, regulaci přívodu vzduchu, úchytky pro grilovací náčiní. Lepší grily mají také úložný prostor pro palivo. To vše může ušetřit spoustu času. Stejně tak plynové a elektrické grily nevyžadují příliš času k předehřátí.
Krok 4
Kolik vás bude gril stát
Nejlevnějším typem grilů jsou grily na dřevěné uhlí. Jejich cena se pohybuje od 400 korun, lze ale samozřejmě sehnat i grily za několik tisíc korun. Elektrické a plynové grily jsou komfortní, ale musíte si za ně připlatit. Ceny grilů se pohybují od několika tisíc korun u těch nejběžnějších typů. Pokud budete grilovat i s dětmi, myslete při výběru grilu na bezpečnost. Čím bezpečnější gril, tím ale také finančně náročnější.
Krok 5
Kterého výrobce a prodejce grilů zvolit
Hledejte zavedeného výrobce grilů a ověřeného prodejce. Zvolte bezpečný a stabilní výrobek. Vyvarujte se nákupu grilu u neověřeného prodejce. Ten totiž může prodávat napodobeniny značkových grilů. Například značkové grily Weber často kopírují asijští prodejci, používají ale nekvalitní součástky a zdraví nebezpečné výrobky. Dohlédněte i na to, aby vám byl zajištěn kvalitní servis. Investice do grilu se může pohybovat v řádech tisíců korun, servis je proto nezbytnost.