Jak bojovat s bršlicí | rady
Jak bojovat s bršlicí | rady. Snad nejúpornější plevel, který znají všichni zahradníci a zahrádkáři: BRŠLICE kozí noha. Málokdo může říct, že se s bršlicí na své zahradě rozloučil navždy. My si dnes povíme, jak s ní více méně úspěšně bojovat.
Co je potřeba
rycí vidle
hrabě
Krok 1
Roste na vlhkých a převážně polostinných místech. Setkáme se s ní na březích potoků a řek, v příkopech, zahradách, v sadech, křovinách, poblíž plotů, na loukách a stinnějších vlhčích trávnících, při okrajích polí a vlhčích lesů.
Krok 2
Hlavně na kyprých půdách se velmi rychle šíří. Abychom se jí zbavili, musíme zlikvidovat všechny její oddenky. I z malého kousíčku oddenku je totiž schopná opět vyrůst, obdobně jako pampeliška z malého kousku kořene.
Krok 3
Jde o vytrvalou rostlinu – první rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou a rýhovanou lodyhu, na konci chudě větvenou. Bršlice kozí noha je velmi nebezpečný a obtížný plevel, především v zahradách a sadech.
Krok 4
V zahradách se pěstuje pouze tvar s bíle pestrým listem tzv. panašovaná varianta. Nedoporučuji však její pěstování, může zplanět a navíc zaplavit celou zahradu. Je velmi odolná a dokáže zadusit ostatní rostliny.
Krok 5
Bršlici však nelze upřít i pozitiva – její léčitelské schopnosti. Nálev z bršlice se užívá při revmatismu nebo při močových kaméncích – taková kůra by však měla trvat jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání. Už od dávných dob byla rozdrcená bršlice přikládána na bolestivé partie těla jako prostředek mírnící bolesti při revmatismu a dně (odtud také pochází latinské druhové jméno rostliny: podagra = dna nohou).
Krok 6
Mladé listy obsahují vitamín C a jsou někdy používané jako salát. Působí silně močopudně, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby. Nálev bršlice se užívá při revmatismu.
Krok 7
Nejlepší jako u všeho je PREVENCE! Nenechat na nově zbudovaných záhonech žádné zbytky kořínků, vše důkladně přerýt, vykopat a vyplít. Samozřejmě nejlépe na bršlici zabírá ruční pletí, vytrhávání i s kořeny, vyrývání, kypření záhonků. Bez ohledu, zda má ideální podmínky k růstu, roste vlastně všude! Vytváří husté a rozsáhlé kolonie, kterých se v zahradách jen těžko zbavujeme. Její růst je tak vehementní, že je schopna zahubit nejen trvalky, ale dokonce i některé listnaté či jehličnaté dřeviny. Po dvou týdnech zopakujte rytí i ruční pletí záhonu, jelikož i po důkladném odstranění v půdě ještě spousta úlomků, výhonků a kořenů bršlice zůstane. Bršlici vytrhávejte v nejkrajnějším případě, když se chystá vykvést, aby se vám nemnožila i semeny.
Krok 8
Pokud nechcete používat chemii a potřebujete se zbavit bršlice na velké ploše, vysaďte tam brambory. Počítejte však s tím, že jejich výsadba musí být hustá a opakovaná po dobu dvou až tří let. Hustá bramborová výsadba zamezí bršlici přístup ke světlu. Tím ji oslabí. Pomoci může sesekávání bršlice. Sekačku nastavte na 3 cm výšky. Někteří zahrádkáři radí vysadit hojně dobromysl. Ta, když se rozroste a její porost dostatečně zhoustne, bršlici vytlačí.
TIP : Bršlice je bezkonkurenční proti komářímu štípnutí. Stačí rozmačkat stonek listu a potřít štípanec. Bolest i podráždění za pár minut nadobro přejde.
Samozřejmě lze použí i chemii k hubení bršlice. Chemickým přípravkům však musíte dát až 14 denní dobu na to, aby začaly působit až v oddencích. Nejúčinnější je chemický postřik na jaře, kdy jsou porosty tak do 15 cm. ALE JAKO S KAŽDÝM CHEMICKÝM PŘÍPRAVKEM – JE POTŘEBA MAXIMÁLNÍ OPATRNOST PŘI PRÁCI.