Jak změnit dodavatele elektřiny a ušetřit peníze | rady
Jak změnit dodavatele elektřiny a ušetřit peníze | rady. Ušetřete za elektřinu stovky i tisíce korun ročně. Od roku 2006 mají zákazníci právo změnit dodavatele elektřiny a díky konkurenčnímu boji ušetřit tak nemalé peníze. Zákazníci o této možnosti často ani netuší, anebo se obávají zbytečného papírování. Neplaťte za elektřinu víc, než musíte, podle tohoto postupu si snadno zjistěte, kolik změnou dodavatele elektřiny ušetříte, a jak postupovat, pokud se rozhodnete využívat služeb levnějšího dodavatele.
Co je potřeba
poslední faktura dodavatele elektřiny
návštěva webových stránek, popř. telefon
Krok 1
Najděte si poslední fakturu za elektřinu. V ní naleznete základní informace o vaší spotřebě elektřiny v předcházejícím období, sazbě, kterou platíte za distribuci elektřiny, a velikosti jističe.
Krok 2
Nyní nastává posouzení výhodnosti změny dodavatele. Údaje porovnejte s konkurenčními nabídkami dodavatelů.
Krok 3
Pokud jste zjistili, že můžete na nákladech za elektřinu ušetřit, neomezujte se pouze na jediného nabídnutého dodavatele. Důležitým kritériem je také výhodnost obchodník podmínek. Zaměřte se na výpovědní lhůtu pro ukončení odběru elektřiny, pověst nového dodavatele, jaké další služby dodavatel nabízí a za kolik. Zjistěte si, zda změna dodavatele nebude zpoplatněna.
Krok 4
Pokud jste si vybrali nového dodavatele, uzavřete s ním novou smlouvu o dodávce elektřiny. Před samotným podpisem si však nechte předložit všechny platné ceníky.
Krok 5
Udělte novému dodavateli plnou moc k tomu, aby vás zastupoval ve věci změny dodavatele. Tím se proces urychlí a vám odpadnou starosti se spoustou papírování. Nový dodavatel za vás vyřídí s vaším stávajícím dodavatelem elektřiny všechny formality. Počítejte s výpovědní lhůtou od 1 do 6 měsíců.
Krok 6
Po skončení výpovědní lhůty vám elektřinu dodává vámi vybraný levnější dodavatel. O této skutečnosti obdržíte zprávu.
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje na možné problémy při změně dodavatele elektřiny. Prodejci některých alternativních dodavatelů neinformují přesně o ceně a podmínkách nových dodávek. Prodejci neupozorňují například na to, že bude třeba platit poplatek za uzavření smlouvy nebo aktivační případně deaktivační poplatek. Proto se před podpisem smlouvy na tyto záležitosti informujte!