Jak postupovat při práci s operačním systémem Linux? | rady
Jak postupovat při práci s operačním systémem Linux? | rady. Pokud jste si zvolili pro svou práci na PC operační systém Linux, určitě byste rádi věděli i něco málo o pracovním prostředí tohoto systému. V jistých částech je podobný Windows, ale přeci jen v něčem je odlišný.
Co je potřeba
operační systém Linux Ubuntu 9.04
Krok 1
Po instalaci systému je prvním krokem přihlášení do systému. Tento krok je podobný většině jiných operačních systémů. Jednoduše napíšeme své přihlašovací jméno a heslo, které jsme si vybrali během instalace.
Krok 2
Nyní jsme se dostali do našeho pracovního prostředí, tzv. desktopu. Základní věc, kterou se Linux liší od svých konkurentů je, že pracovní prostředí je tvořeno více plochami. Uživatel si v nastavení může vybrat, zda chce jednu, dvě či více ploch. Tímto způsobem je ovšem práce v Linuxu hodně zjednodušena a okna si navzájem nepřekáží.
Krok 3
Další velkou výhodou Linuxu je jeho obsah hned po instalaci. Zatímco např. Windows obsahuje pouze základní software, v němž jsou pouze programy, jež jsou součástí OS, Linux obsahuje již plný servis, začínající kancelářským balíkem Open Office či webovým prohlížečem až po různé druhy přehrávačů nebo programů pro úpravu fotografií.
Krok 4
Instalaci dalšího softwaru lze provést dvěma způsoby, příkazem a instalací z balíku. Přikloníme se k jednoduššímu způsobu, instalací z balíku. Jedná se o balíky určené přímo pro instalaci. Lze je najít kliknutím na tlačítko Aplikace a pokračovat tlačítkem Přidat/Odstranit... . Zde můžeme najít většinu softwaru, který Linux podporuje a nemusíme ho proto složitě vyhledávat na internetu.
Krok 5
Zbytek prostředí je velmi intuitivní, je velmi snadné na vše přijít, a právě proto je Linux tak oblíbený. Každý uživatel si přijde na své a vše se velmi rychle naučí.
Zkoušejte v nastavení, co se dá, tímto způsobem totiž přijdete na řadu možností, které se Vám mohou líbit. Pokud se dostanete do části, kde můžete změnit systém, systém Vás okamžitě upozorní, takže se nemusíte bát, že byste nechtěně něco změnili.