jaktak.cz

Jak vyčistit sladkovodní akvárium

Složitost: Složité
Potřebný čas: 30 minut a více

Akvaristika je stále oblíbeným koníčkem mnoha z nás. Akvaristika patří k těm méně náročným hobby, avšak i akvarijní ryby vyžadují téměř každodenní péči. Vybudovali jste si akvárium a nyní uvažujete co dál? Zejména čištění akvária bývá problém a jednou z nejpracnějších činností. Následující řádky vám poradí, jak akvárium správně čistit.

Krok 1

Jak často čistit

Nelze jednoznačně určit jak často akvárium čistit, protože je to u každého akvária individuální. Nejdůležitějšími faktory, které ovlivňují čistotu vody, je velikost nádrže, přítomnost a kvalita filtračního zařízení, hustota osázení rostlinami, množství ryb. Obecně platí, že čím větší nádrž, tím méně starostí. Malá akvária cca do 50 litrů doporučujeme čistit výměnou části vody alespoň jednou za týden. U větších nádrží doporučujeme měnit část vody v intervalu jedenkrát za dva týdny i více. Čím více rostlin v nádrži máte, tím má akvárium větší samočistící schopnost. Také kvalita filtračního zařízení je zásadní. Kvalitní filtr vám může ušetřit spoustu práce.

Krok 2

Výměna vody

Stěžejní činností při čištění akvária je výměna vody. Pro výměnu vody budete potřebovat: - odkalovací zvon (dostupný ve všech zverimexech) - hadici - kyblík nebo odpad z vany či sprchového koutu. Napojte odkalovací zvon na hadici a konec hadice vyveďte do kýble (u malinkých akvárií) nebo do odpadu vany či sprchového koutu. Nasajte do odkalovacího zvonu vodu (ústy, balonkem) a kontrolujte, zda-li voda odtéká až do kyblíku nebo odpadu. Odkalovacím zvonem pomalu začněte čistit dno. Odkalovacím zvonem pozvolna čistěte jednu část dna za druhou. Moc nečeřte vodu, aby se vám podařilo dostat ze dna co nejvíce nečistot. Máte-li akvárium hojně osázeno rostlinami, pak můžete dno vyčistit pouze pomocí hadice bez odkalovacího zvonu. Druhou rukou pomalu prohrabujte štěrk na dně akvária, aby se pokud možno všechny nečistoty ze dna dostaly ven. Rozhodně neplatí pravidlo, že čím větší odkalovací zvon, tím rychleji a lépe vyčistíte akvárium. Je pravda, že malým odkalovacím zvonem větší akvárium nevyčistíte, velký odkalovací zvon vám může vodu vyčerpat dřív, než vůbec k nějakému odplavení nečistot dojde. Proto odkalovací zvon vybírejte důkladně a s rozmyslem. Velikost odkalovacího zvonu můžete snadno odvodit podle objemu vašeho akvária.

Krok 3

Dolévání čisté vody

Při čištění akvária doporučujeme odčerpat 1/3 max. 1/2 vody. Po pročištění a odkalení dna dolévejte vodu pozvolna a pomalu, aby nedošlo k velkému a zbytečnému zčeření dna. Můžete vodu dočerpávat pomalým proudem, nebo na hladinu umístěte igelitový sáček, který proud dopadající vody zmírní. Doporučujeme nalévat vodu přímo z vodovodního kohoutku. Dávejte však pozor na teplotu. Doporučujeme dolévat vodu vlažnou. Načerpaná voda se smíchá s původní a dojde k ustálení teploty. Ryby špatně snáší přílišné výkyvy teplot vody.

Krok 4

Řasy

Řasy nejlépe odstraníte pomocí magnetické stěrky, která je velmi účinná. Pokud vám stěrka nestačí a řasy stále drží, pak doporučujeme použít nástavec se žiletkou. Při použití žiletky buďte opatrní, abyste nepoškrábali sklo. Odstraněné řasy se odplaví společně s ostatními nečistotami při odkalování dna.

Krok 5

Čištění filtru a krycích zařízení

Filtr rozhodně nečistěte, když odkalujete dno. Je potřeba, aby po dolití vody, nastavil v akváriu biologickou rovnováhu. K tomu jsou zapotřebí bakterie, které se ve filtru usadily. Filtr čistěte tedy jindy a samostatně. U filtračního zařízení vyčistěte především hadice a vnitřní molitanové filtry. Při čištění akvária rozhodně neopomínejte vyčistit krycí skla nebo kryty vybavené zářivkami. Rozhodně je zbavte řas, usazenin a vodního kamene.

Dávejte pozor na přílišné zarybnění nádrže, mnoho z nás má tendence zpočátku chovat téměř všechny druhy ryb najednou. Akvárium zarybňujte pozvolna a pomalu. Pamatujte, že ne všechny druhy ryb se snesou. Při samotném čištění akvária dávejte pozor, při odčerpávání vody, na vypnutí všech elektrických zařízení včetně filtru a topení. Zejména u topícího tělesa buďte obezřetní, protože když se zapnuté dostane nad hladinu, může prasknout vrchní sklo, tím může dojít ke zkratu a průniku napětí do vody. Filtr rozhodně nevypínejte. Ve vypnutém filtru dojde k úhynu potřebných bakterií, které tvoří biologickou rovnováhu v akváriu. Pokud necháte filtr vypnutý třeba i několik hodin, po jeho opětovném zapnutí je jeho funkce přesně opačná.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vycistit-sladkovodni-akvarium.html