jaktak.cz

Jak si navrhnout zahradní skalku | rady

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak si navrhnout zahradní skalku | rady. Dobře navržená a vytvořená skalka zkrášluje každou zahradu a je chloubou zahradníka nebo zahradnice. Při plánování skalky musíte vzít v potaz prostor, který máte na zahradě k dispozici, ale i přirozené podmínky, které vaše zahrada poskytuje. Rostliny, které do skalky umístíte, pak vyberte nejen podle polohy vaší zahrady, ale i podle toho, jak a kdy vám budou rostliny kvést – především proto, aby vždy nějaké kvetly. Nejzásadnější rozhodnutí ale je, jaký typ skalky plánujete. Existuje více druhů skalek, z níž si můžete vybrat. Na následujících řádcích vám poradíme, jak na to.

Krok 1

suťový záhon

Je to hluboký záhon volných úlomků skal různé velikosti. Může být také vytvořen ve formě vyvýšeného záhonu. Druhy rostlin, kterým se daří na sutích, patří k těm nejkrásnějším. Tvoří nízké koberce nebo polštáře květů. Suťový záhon můžete vylepšit ještě několika promyšleně umístěnými většími kameny, které pak budou rostliny obklopovat nebo růst přes ně.

Krok 2

rašelinové záhony

Některé druhy skalních rostlin vyžadují kyselou půdu nebo lesní prostředí. Pro ně můžete vytvořit speciální rašelinový záhon umístěný ve stínu. Může být částí skalky nebo jednotlivým zahradním prvkem. Ideální podmínky tvoří stinná strana skalky. Umístění pod strom vhodné není, protože odkapávání vody ze stromu může způsobit zahnívání rostlin. Kyselé prostředí rašelinového záhonu vytvoříte snadno pomocí mechové rašeliny nebo drcené borky.

Krok 3

vyvýšené záhony

Mohou být atraktivním dělícím prvkem velké zahrady nebo pěknou náhražkou velké skalky v menší zahradě. Pro vyvýšení můžete použít cihly, kameny nebo další materiál. Jejich výhoda spočívá i v tom, že pokud si vytvoříte stejnou velikost záhonu, jako máte velikost pařeništního okna nebo poklopu, můžete pěstovat i náročnější rostliny.

Krok 4

zídky

Při stavbě takové zídky je nutné nechat mezi kameny nebo cihlami mezery nebo pukliny, abyste potom měli kam nasázet rostliny. Nejvhodnějšími rostlinami jsou polštářovité typy jako je Acantholimon glumaceum nebo skalkovité hvozdíky. Některým rostlinám vyloženě vyhovuje chladnější prostředí, které zeď poskytuje, to je případ Lewisie nebo Ramondy.

Krok 5

koryta a mísy

Koryta na krmení nebo napájení dobytka, staré dřevěné vozíky nebo kamenné mísy jsou také dobrým místem pro pěstování skalniček. Koryta a mísy mohou být použity jako součást terasy nebo jako doplněk skalky. Pro vytvoření kontrastu barev a forem během roku klidně přidejte k skalničkám i miniaturní keře.

Krok 6

alternativní „nádoby“

Pro skalničky a alpínky je možné využít mnoho různých alternativních nádob, například starý ztrouchnivělý kmen strom, který zevnitř vysázíte rostlinami. Působí to velmi elegantně a přirozeně. Takhle můžete využít jakékoliv staré nádoby, které už nepoužíváte, ale i okenní truhlíky a květináče.

Výběr rostlin závisí až na typu skalky, kterou si vyberete. Lepší ale je se poradit s odborníkem, které rostliny by vám poradil, anebo si vyhledat v zahrádkářských knihách charakteristiky jednotlivých rostlin. Každá rostlina totiž potřebuje jiné prostředí, umístění apod.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-si-navrhnout-zahradni-skalku-rady.html