Jak uvařit silný drůbeží vývar
V zimě, v době nemocí, ale i kdykoli jindy v roce, si můžete dopřát drůbeží vývar, který je jednoduchý na přípravu, stačí poměrně malé množství ingrediencí, a pak nechat jej dostatečně dlouho vařit na mírné teplotě tzv. nechat jej táhnout. Co vše budete potřebovat a jak postupovat, aby byl vývar výtečný a nezakalil se vám, až jej budete servírovat na talíř?
Co je potřeba
Pro chuťově vyvážený, dostatečně silný a výtečný drůbeží vývar budeme potřebovat:
- mražený balíček směsi na drůbeží polévku, který může a nemusí obsahovat i vnitřnosti
- balení zeleniny na vývar (obsahuje kořenovou zeleninu, cibuli, pórek, česnek, kedlubnu, celer aj., dle sezóny)
- sůl
- nové koření celé
- pepř celý
Samozřejmě můžete použít i vlastní suroviny. Např. pokud vykosťujete tu a tam kuře, můžete postupně nastřádat dostatek skeletů na vývar. I zeleninu ze zahrádky můžete použít dle svého. Pamatujte, že čím víc mrkve dáte, tím sladší bude chuť. Když uvaříte cibuli se slupkou, získá polévka žlutější nádech.
Mražený balíček směsi na drůbeží polévku necháme rozmrznout a pak vše omyjeme. Vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou do výšky asi 2 cm od okraje. Dáme vařit.
Očistíme všechnu zeleninu a přidáme ji do hrnce. Z balíčků koření vyjmeme 5 kuliček nového koření a 5 kuliček pepře. Jakmile se vývar začne vařit, stáhneme teplotu tak, aby vývar jen probublával, a sbíráme z jeho hladiny vytvořenou pěnu. Až když se vývar vaří, osolíme.
Polévku necháme „táhnout“ i tři, čtyři hodiny.
Kuřecí vývar mají rády děti i dospělí. Podávat jej můžete s nudlemi, s písmenky i jinými drobnými těstovinami. Výborný je i několik dnů, je ale nutné jej uchovat v chladu. Aby vám nezkysnul, doporučuje se po uvaření rychle zchladit a během toho občas promíchat.
Pokud je v balíčku masa hodně částí s tukem, můžeme jej odstranit a do polévky nedávat. Příp. se dá tuk odstranit až po uvaření, když je polévka v lednici a tuk ztuhne.