Jak upéct placičky ze žitné mouky | recept na domácí pečivo
Výborné žitné placičky z chlebové mouky se hodí k polévce, chilli con carne, s marmeládou nebo jen tak. Zabalené do utěrky vydrží dlouho a můžete je přikusovat ke všemu a s čímkoliv, co se vám zamane. Placky jsem pekla poprvé, recept není můj, je uveden v kuchařce s podtitulem Příběhy kuchařů, jako jste vy – část Víkend v kuchyni. Těsto je opravdu chutné a myslím, že by z něj šly upéct i rohlíky nebo bulky. To ale až příště.
Co je potřeba
- 600 g chlebové žitné mouky
- 300 ml vlažného mléka
- 7 g sušeného droždí
- 60 ml olivového oleje
- 1 lžička mleté soli
- 2 lžičky čerstvého tymiánu
- 2 lžičky hrubozrnné soli
- 150 ml vody
- mouka na podsypání
Krok 1
Do misky prosijte 300 g chlebové mouky a promíchejte se sušeným droždím. Zalijte 300 ml vlažného mléka a vymíchejte v těsto (hodně lepivé). Mísu zakryjte utěrkou nebo víkem a nechte 20 minut odpočívat v teplé místnosti.
Krok 2
V dalším kroku do misky přidejte druhou polovinu (300 g) mouky, lžičku soli, nasekané tymiánové lístky a olivový olej. Vypracujte těsto, rukama to jde nejlépe. Je možné, že budete muset o něco málo zvýšit množství mouky, to záleží na tom, kolik mouka obsahuje lepku.
Krok 3
Vypracované těsto ze žitné mouky nechte v míse, zakryjte a nechte kynout na teplém místě nejméně 2,5 hodiny. Kynutí pečiva s žitnou moukou trvá o něco déle, než kynutí těsta z pšeničné mouky. Hodně záleží také na teplotě v místnosti. Mně těsto kynulo zhruba 3 hodiny.
Krok 4
Vykynuté těsto rozdělte na 6–12 dílů podle toho, jak velké chcete žitné placky mít. Z každé části vytvarujte bochánek a následně z něj vytvořte placičku. Jednotlivé kousky vyskládejte vedle sebe na plech vyložený pečicím papírem. Posypte povrch hrubozrnnou solí. U nás doma sůl omezujeme, a proto jsem placky posypala sezamem. Dobrý by byl i mák nebo kmín.
Krok 5
Zapněte troubu na 200 °C a do trouby postavte kastrůlek s vodou. Do nahřáté trouby vložte plech s pečivem a pečte do zezlátnutí zhruba 20 minut.
Do placek můžete místo rozmarýnu přidat i jiné vámi oblíbené koření, výborně chutná také rozmarýn.
Líbí se vám recept? Najdete ho (a mnoho dalších) v kuchařce Jíme zdravě ve městě i na venkově.