jaktak.cz

Jak zpracovat meruňky | oblíbené recepty

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Začátek prázdnin je spojený s jahodami, třešněmi, borůvkami a prvními ranými odrůdami meruněk. Pro mnoho z nás jsou meruňky tím nejlepším ovocem pod sluncem. Takové široké využití nemá snad žádné jiné ovoce. Jakmile se nabažíme čerstvých, přijdou na řadu meruňkové koláče, zmrzliny, dezerty a klevely. Zužitkovat je můžeme na džemy, marmelády, likéry, pálenku a hlavně nesmíme zapomenout na zavařené meruňky – nejoblíbenější kompot. Už víte, co budete s letošní úrodou meruněk dělat? Připravili jsme pro vás několik tipů.

Meruňky jsou právem považovány za jedno z nejzdravějších ovocných plodů. Obsahují 6–10 % sacharidů na 100 g jedlé části, mají mimořádně vysoký obsah provitamínu A, vitamínů B, avšak vitamínu C je méně (10 mg na 100 g). Dalšími obsaženými látkami jsou draslík, hořčík, železo, vápník, fosfor, křemík, mangan, měď aj. Typickou barvu jim dodávají zdraví prospěšné karotenoidy. Podporují obranyschopnost organismu proti infekcím, zlepšují stav zraku, kůže, léčí srdce, astma, podporují růst.

Z meruněk se vyrábějí šťávy, lahodné džemy, kompoty, marmelády, likéry a také se suší. Z meruňkového kvasu se pálí oblíbená meruňkovice. Čerstvé plody se hojně využívají v kuchyni. Známé jsou meruňkové knedlíky, moučníky, dětské přesnídávky, zmrzliny nebo čatní. Několik zajímavých receptů na zpracování meruněk jsme zařadili do následujícího textu.

 

Meruňkový koláč s drobenkou, na který nabízíme recept, patří k oněm druhům pečiva, které připravíme jen tak – jakoby mimochodem. Meruňkový koláč s drobenkou je důkazem, že lze upéct rychle, bez hory špinavého nádobí – a přitom výsledek bude potěšující i pro náročné mlsouny. Jak upéct meruňkový koláč s drobenkou, aby byl hned? Nabízíme recept a pracovní postup.

Meruňkový koláč s tvarohem má výraznou sladkokyselou chuť, která je mírněna sladkým tvarohem. Moučník s tvarohem je sytý, proto je možno podávat ho vlažný jako sladké hlavní jídlo. Přečtěte si návod, jak upéct koláč s tvarohem a meruňkami z kynutého těsta.

Udělat kynuté meruňkové knedlíky je možná překvapivě snadné, ovšem jen když umíme vařit ovocné knedlíky z kynutého těsta. Kynuté meruňkové knedlíky patří k levnějším jídlům, a to i tehdy, když na ně musíme meruňky kupovat. Příprava kynutých meruňkových knedlíků má ovšem některá úskalí, na něž je třeba při vaření myslet. Jak udělat kynuté meruňkové knedlíky? Nabízíme výborný recept a popis pracovního postupu.

Zdravý meruňkový sirup | recept. Meruňky se řadí mezi výživově nejcennější druhy peckového ovoce. Pokud si již nevíte rady, co si počít se zbylými velmi měkkými až přezrálými plody, zkuste si z nich připravit zdravý meruňkový sirup. Budete potřebovat pouze několik ingrediencí a výrobu sirupu zvládne opravdu každý. Pokud hotový sirup zavaříte, můžete léčivé účinky meruněk využít i v zimě.

Recept na meruňkovou přesnídávku. Meruňková přesnídávka je oblíbená ovocná pochoutka, která má příjemnou osvěžující chuť. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny je meruňková přesnídávka i poměrně sytící. Obsažené minerální látky a vitaminy předurčují meruňkovou přesnídávku dětem, ale pro vysoký obsah zásaditých solí je doporučována i dospělým s některými nemocemi. Doma připravená meruňková přesnídávka je chutově bohatší a neobsahuje chemické konzervanty. Už jen kvůli tomu stojí za to si meruňkovou přesnídávku začít připravovat doma.

Meruňky jsou velmi vhodné pro konzervaci. Mají krásnou barvu, vůni i chuť, jež se při správném postupu v konzervě zachová. Velká hladká pecka se dá z plodů bez obtíží odstranit, což je velká výhoda meruněk. Meruňky pro zavařování by měly být hezky vybarvené a ještě pevné. Nedozrálé nazelenalé plody výrazně snižují kvalitu výrobku nahořklou příchutí. Přezrálé meruňky budou příliš měkké až kašovité a zakalí nálev.

Při nákupu vybírejte opravdu kvalitní ovoce, sklizené meruňky už nedozrávají. V chladničce v zásuvce na zeleninu vydrží několik dní. Meruňky se snadno otlačí, myslete na to během přepravy i skladování. Plody omývejte těsně před tím, než je hodláte zpracovat. Nikdy je nenechte ponořené dlouho ve vodě, vede to ke ztrátě chuti a některých obsažených cenných látek. Pokud meruňky krátce spaříte vroucí vodou (litr) s kyselinou citronovou (10 gramů) a ihned ochladíte, snadno z nich stáhnete slupku.

Meruňky rozkrojte nerezovým nožem na polovinu a odstraňte pecku. Pecka obsahuje látku amygdalin a ta se může působením kyselého prostředí nebo v zažívacím traktu měnit v jedovatý kyanovodík.

V potravinářském průmyslu se z jader meruněk (po odstranění amygdalinu) vyrábí persipán – náhražka marcipánu.

Půlky meruněk skládejte do sklenic řeznou plochou dolů a zalévejte horkým nálevem. Všechny kousky musí být ponořeny, části nad hladinou nálevu zhnědnou. 

Nálev na kompot připravte z vody a krupicového cukru. Svařte litr vody s 300–600 g cukru. Cukr dávkujte podle toho, jak jsou meruňky sladké.

Kompot může být i bez cukru, na meruňky do sklenice přidejte špetku soli a zalijte lžící vody. Sůl zvýrazní sladkost a v kompotu není znát.

Meruňky se také dají zasypat lžící želírovacího cukru a přidat polévkovou lžíci vody. Tento způsob mám nejraději, ve sklenici je jen malé množství husté šťávy na dně. Případné zhnědnutí meruněk nahoře ve sklenici je jen „kosmetický“ problém, chuť je stejná.

Meruňkové kompoty sterilujte 20 minut při 80 °C. Dobu měřte od momentu, kdy voda se sklenicemi dosáhne požadované teploty.

 

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-zpracovat-merunky-oblibene-recepty.html