Jak využít hulevník lékařský | zahrada a rostliny
Jak využít hulevník lékařský | zahrada a rostliny. Hulevník lékařský možná budete znát ze své zahrady, kde se občas vyskytuje jako plevel. Nejedná se o příliš vzhlednou rostlinu, užívá se však již celá staletí pro léčbné účely a také se dá dobře zpracovat v kuchyni. Listové růžice hulevníku naleznete i během zimy.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Hulevník lékařský (latinsky Sisymbrium officinale) je jednoletá či dvouletá bylina, která dorůstá do výšky zhruba 20–80 cm. Kvete v období od května do října čtyřčetnými žlutými květy. Vyskytuje se hojně od nížin po vyšší polohy, se stoupající nadmořskou výškou však četnost výskytu klesá. Hulevník nejčastěji nalezneme na rumištích, skládkách, kompostech, podél cest, na polích, loukách i v zahradách.
Krok 2
Léčivé účinky hulevníku lékařského jsou mimo jiné následující:
- Má protizánětlivé, projímavé a močopudné účinky
- Pomáhá proti kašli a zahlenění
- Používá se při léčbě zánětu hrtanu , hlasivek a průdušek
- Působí proti chrapotu a poškození hlasu
- Napomáhá zažívání
Krok 3
Pro léčebné účely sbíráme samotné květy či kvetoucí nať. Nejvíce léčivých látek má rostlina v čerstvém stavu, ale lze ji i nasušit. Užívá se ve formě čaje, který připravíme následujícím způsobem: 2 lžičky čerstvých nebo1 lžičku sušenýc květů hulevníku zalijeme 250 ml horké vody (ne zcela vroucí), necháme 5 minut louhovat a následně scedíme. Čaj pijeme 3× denně.
Nálev je možné použít i ke kloktání v případě bolesti v krku.
Krok 4
V kuchyni používáme čerstvé či tepelně upravené listy (nejlépe mladé) a vrcholky rostlin před rozkvětem, které se hodí pro přípravu zeleninových salátů (v menším množství kvůli jejich štiplavosti) či k ochucení polévek, pomazánek, omáček, omelet, apod. Chutí připomíná listy hořčice či rokety, jedná se totiž o příbuzné druhy.
Semínka hulevníku lze využít stejným způsobem jako hořčičná semínka.
Ostrost hulevníku v pokrmech zmírníme přidáním medu.
Rostlinu by neměly užívat těhotné a kojící ženy.