Jak využít mléč zelinný | zahrada a rostliny
Jak využít mléč zelinný | zahrada a rostliny. Mléč zelinný (někdy nazývaný mléč bylinný) je plevel, který možná nevypadá příliš jedle. Nicméně zdání klame, tato rostlina oplývá mnohými léčivými účinky a navíc se dá využít i v kuchyni. Narozdíl od svého příbuzného – mléče drsného, mléč zelinný nemá listy porostlé ostny, i listy mléče drsného jsou však jedlé – stačí odstříhnout trnité okraje. Listy mléče obsahují velké množství vitamínu C, železo, mangan, zinek, vápník a další cenné látky.
Co je potřeba
Viz další kroky
Krok 1
Mléč zelinný (latinsky Sonchus oleraceus) je hojně se vyskytující jednoletá bylina, kterou nejčastěji nalezneme na zahradách, na polích, vinicích, podél cest a na rumištích. Objevuje se jako jedna z prvních jarních divokých bylin (při mírné zimě může i přezimovat). Kvete od května až do října či listopadu žlutými květy připomínajícími zmenšené květy pampelišky.
Krok 2
Mléč zelinný má mimo jiné následující léčivé účinky:
- Detoxikuje organismus
- Čistí játra, podporuje trávení, pomáhá proti průjmu
- Pomáhá při opožděné menstruaci
- Má protizánětlivé, antioxidační a analgetické účinky
- Uklidňuje psychiku
- Zevně pomáhá proti bradavicím a zánětlivým otokům
Krok 3
Pro léčebné účely se využívá odvar z listů i kořene. Čerstvou či sušenou bylinu vložíme do studené vody, přivedeme k varu a asi 3 minuty povaříme. Poté odstavíme z plotny a necháme ještě zhruba 10 minut louhovat. Nakonec odvar scedíme. Pijeme jej v případě potíží 3× denně.
Zevně se používá ve formě obkladů z odvaru či čerstvých listů, k potírání bradavic se pak hodí mléko z čerstvé rostliny (bradavici potíráme každý den, do 2 týdnů by měla zmizet).
Krok 4
V kuchyni se využívají listy chutí připomínající hlávkový salát kombinovaný s nahořklou chutí smetanky lékařské. Mladé listy lze využít v syrovém stavu např. pro přípravu salátů, starší listy již mohou být tužší a hořké, proto je vhodné je tepelně zpracovat – využijte je třeba jako náhradu listového špenátu, případně do polévky, omelety, zeleninových karbanátků, nákypů či zapečených brambor.
Mladé kořeny a stonky jsou po uvaření taktéž jedlé – oloupané stonky se mohou použít jako náhrada chřestu. Nerozvitá poupata se dají naložit do slano-kyselého nálevu jako kapary. Rostlinu můžeme sbírat od jara až do podzimu.